Eesti uudised

Tallinna lennujaam: hävitajate müra on turvalisuse hind (20)

Sven Harjo, 22. august 2012 07:04
HALB KUULATA: Lennundusfanaatik Mati Meos leiab, et virisemine sõjalennukite väheste, kuid vajalike harjutuste üle, on inetu. Foto: Aldo Luud
NATO hävituslennukite maandumisharjutused häirivad inimesi ja saastavad keskkonda. "Eks see on meie turvalisuse hind," ütleb ASi Tallinna Lennujaam kommunikatsioonijuht Lauri Linnamäe.

"Pärastlõunal tegid NATO õhuseirehävitajad madallendu Tartu lennujaama lennukoridoris. Raja lõpus kiirendasid nad täie hooga üles taevalaotusse, nii et must suits taga," seletab hiljuti Ülenurmel üht sellist harjutust vaadanud mees.

"Võin emotsionaalselt vastata, et hädakisa hävituslennukite väheste harjutuste üle on lihtsalt halb kuulata," pahandab insenerihariduse ja piloodipaberitega lennundusmuuseumi juht Mati Meos. "Neile, kes seal lennujaama külje all nutavad, ütleks niipalju, et lennuväli oli seal enne nende maju. Et kui nende pärast peaks lennuväli ära kolima, siis see on natuke imelik soov. Kahjuks on maailmas ikka nii, et lennuväljad viiakse inimasustusest kaugele ja mõne aasta möödudes tekib selle ümber asustus, kus elanikud ei suuda kuidagi müraga leppida. Nii on see Põhjamaades, Euroopast rääkimata. Kui Berliinis maandute, siis saate aknast mõne kõrghoonekorteri kööki kiigata."

Müraga on nagu sportautodegi puhul – mida võimsam, seda rohkem müra. "Sõjalennukid tavaliselt ei luba endale müra summutamiseks võimsuse kadu," selgitab Meos.

Rääkides harjutustest, mille käigus lennukid peaaegu maanduvad, kuid maad puudutamata taas õhku tõusevad, selgitab Meos, et see on ülioluline manööver ja seda tuleb harjutada. "Kõige tähtsam operatsioon on ohutu maandumine, õhkutõus on palju lihtsam. Maandumise imiteerimine ilma reaalse maandumiseta on meie kõigi huvides – läheb vähem kütust ja seega on ka vähem saastet."

Ülenurme vallavanema Aivar Aleksejevi sõnul pole vald saanud viimasel ajal lennukite kohta ühtegi etteheidet. "See teema sai kunagi planeeringu käigus läbi vaieldud ja on selge, et lennuväli just vaikust juurde ei anna," ütleb Aleksejev. Temagi elab maandumiskoridori all, kuid teda häirib rohkem rongimüra.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee