Kommentaar

Päästeametis on karjuv mõistuse defitsiit?  (27)

Jakko Väli, kolumnist , 17. august 2012, 06:57
Teisipäeval sai Eesti vabariigi päästeamet hakkama «kangelasteoga» – nimelt õhkis ta Aegna saarel arhitektuurimälestiseks kuulutatud rannakaitsepatarei nr 1. Põhjuseks viis mürsku, mis vedelnud seal patareis juba 80 aastat.

Päästeamet kui Taliban

Kui eelneva ajaloo jooksul on patareid kaks korda püüdnud hävitada idanaabri väed (patarei on ehitatud tsaariajal), siis seekord otsustasid n-ö omad maa alla pommi panna.

Otsest ohtu need viis pooletonnist mürsku ei kujutanud, kuid kuna meil on eri põhjustel päästeameti juurde kogutud üle saja demineerija, kes ilmselt ei leia endale rakendust – siis võetakse ette ka selliseid kaheldava väärtusega avantüüre.

Mali islamistid ja Taliban hävitavad UNESCO kaitse all olevaid kultuurimälestisi, meil teeb kohalike kultuuriväärtustega sama meie oma riigi ametkond.

Aegna rannakaitsepatareid olid osa Peeter Suure merekindluse mererindest. Selle moodustasid suurtükipatarei Suurupis, Viimsis, Kakumäel, Pakri saartel, Aegnal, Naissaarel ja Paljassaares. Muide, Paljassaare sõjasadamale pani 1914. aastal nurgakivi Vene impeeriumi viimane keiser Nikolai II. Kokku oli mererinde süsteemi plaanitud ehitada 15 patareid. Kõik huvilised, kes on turninud Paljassaare, Aegna või Naissaare patareivaremetes, teavad, kui muljetavaldavad need ehitised on. Paraku pakkusid need huvi vaid metallivarastele ja vaene Eesti riik ei suuda ilmselt iial selle tohutu kompleksiga midagi peale hakata. Ei suutnud ka esimene vabariik.

Ahjaa – enamik Eesti kuulsusrikaste soomusrongide raskerelvastust oli pärit just rannakaitsepatareidelt.

Rannakaitsepatarei oli 180 meetrit pikk ja sai pärast purustamist Naissaarelt uue pöördkupli. See patarei oli ainuke gaasikindel patarei esimese vabariigi sõjaväes ja isikkoosseis koosnes toona 12 ohvitserist ja 240 allohvitserist koos sõduritega. Vägagi muljetavaldavad numbrid, kas pole?

Saamatu Timberg

Meil on praegu ametis kaitseminister, kes armastab teha palju tühje sõnu. Ja meil on ametis siseminister, kes on tolereerinud idanaabri kriminaalidele elamislubade andmist. Nüüd laseb skandaalides vaevlev ja saamatute juhtide käes rabelev päästeamet õhku ajaloomälestise.

Tahaks selle peale otse küsida: mis kurat toimub siin riigis? Kas keegi teadlikult kahjustab riiki ja selle ajalugu?

Juhtunuga seoses oleks mul konkreetsed küsimused meie väga arglikule, saamatule ja oma ametikohal täielikult läbikukkunuks osutunud (päästjate koondamise õigustamiseks palgati peadirektori nahka kaitsma uus asetäitja!) päästeameti peadirektorile Kalev Timbergile:

1. Kes võtab sellise riigi tasemel vandaalitsemise eest vastutuse?

2. Kes konkreetselt ja mis hinnangu või ekspertiisiakti alusel andis õhkimiskäsu?

3. Miks oli vaja õhkida ajaloomälestis, kui oleks piisanud ühe ruumi liiva alla matmisest, nii nagu on seda järeldanud kümme aastat tagasi miinide olukorda põhjalikult uurinud sapöörid ja vastava ala profid?

4. Kas purustusaktiga taheti õigustada nende kümnete demineerijate palgalehel hoidmist, kes tuleks tegelikult koondada ja kellele ei leita reaalset tegevust?

Muinsuskaitseseadus sätestab, et mälestise rikkumise või hävitamise eest karistatakse juriidilist isikut rahatrahviga. Ma loodan, et selle trahvi maksab Timberg isiklikult.

Igatahes olen ma Eesti vabariigi kodanikuna valmis vaidlustama päästeameti tegevuse kohtus ja nõudma päästeametile karistust karistusseadustiku üldosa ja väärteomenetluse seadustiku järgi. Kui ka on saadud muinsuskaitseametilt vastav luba, siis on selle loa saamiseks esitatud valeandmeid.

Kalev Timberg, kas järgmisena laseme õhku Naissaare patarei või võtame ette Paljassaare?

Eesti vabariik hakkab muutuma täielikuks farsiks. Ja selles pole süüdi ei neli aastaaega ega Vladimir Putin, vaid meie oma rumalus ja ametnike küündimatus!

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee