Eesti uudised

Vargad viisid jänkilt "Stalkeri" võttepaigast tehtud hiigelmaali (31)

Sven Harjo, 14. august 2012, 07:08
ASJATA VAEV: Noor ameerika kunstnik Narendra Hayens tuli Eestisse, et maalida monumentaalne ülirealistlik maal, ent jäi juba valmis tööst ilma. Teet Malsroos
Ameerika kunstnikult Narendra Hayneselt varastati hiiglaslik realistlik taies, mis maalitud kultusfilmi "Stalker" võttepaigal Jägala joal. Kunstnik palub maali tagastada ja lubab, et ei esita varga vastu süüdistust.

Kunstnik avastas kuivama jäetud taiese kadumise laupäeval. "Lõuendil õlimaal oli korralikult raamist välja lõigatud. See on ikka päris kunstivargus, mitte vandalismiakt," räägib Sandra Jõgeva kultuuritehasest Polymer.

Samal teemal

Noore ameerika kunstniku Narendra Hayensi (27) monumentaalset ülirealistlikku 2,5 x 5 meetri suurust õlimaali oli plaan esitleda Polymeri festivalil 24. augustil. Haynes oli seda maalinud kolm kuud. Töö oli lõpetamata ja jäetud nädalaks kuivama. Kunstnik hindab vargusega tekitatud kahju suuruseks 7000 eurot. "Ainuüksi materjalid maksid umbes 2000 eurot, lisaks telk, töövahendid ja varikatus," räägib Jõgeva.

Tema sõnul on Haynes maalija, kellele väga meeldib Andrei Tarkovski looming, ja Hollandis residentuuris olles kohtus ta eestlannaga, kes rääkis talle, et kultusfilm "Stalker" on filmitud Eestis. "Nii ta otsustaski tulla Jägala joale Stalkeri võttepaika maalima," seletab Jõgeva. "Võtsime ta rõõmuga vastu. See tundus tore projekt ja meil oli plaanis maal Polymeri galeriis välja panna."

New Yorgist pärit kunstnik tegi siiatuleku nimel tööd ja kogus raha. Ta ei saanud mingit toetust. "Eestis ostis ta rolleri ja käis iga päev kolm kuud järjest Jägala joal pikki tööpäevi tegemas," räägib Jõgeva. "Loomulikult ei olnud tal võimalik viiemeetrist märga lõuendit oma äraoleku ajaks kuskile varjule viia. Ta võttis metsas maalides teadlikult riski."

Varem on Hayes Jägala joa äärest mitu päeva järjestki ära olnud ja midagi pole juhtunud. "Kaldun arvama, et keegi huvitus sellest ja tellis varguse," ütleb Jõgeva. "Haynes ise usub, et varga südametunnistus ärkab, ja ta tagastab maali. Ta millegipärast usub, et on võimalik inimese südametunnistusele rõhuda. Mina selles nii kindel pole."

Noor kunstnik kohtus "Stalkeri" võttepaigas kohalike inimestega. Üks neist mäletas, et nägi lapsena Stalkeri filmimist.

"Mulle meeldiks mõelda, et maali varastas keegi, kes seda oskab hinnata, kes ei taha seda ilusateks maastikupiltideks tükkideks lõigata," ütleb Jõgeva.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee