Tarbija

EKSPERT: kinnisvaramüüjate hinnaootused on ebareaalselt kõrged (23)

Õhtuleht Online, 12. august 2012 18:32
Foto: Margus Ansu/Postimees
Eestis on elamispindade pakkumishinnad tehinguhindadest märksa kõrgemal ja keskmine korterite pakkumishind portaalis KV.EE ületab maa-ameti andmebaasist tulenevat tehinguhinda veerandi võrra. Liiga kallid korterid seisavad müügis pikki kuid kuni omanik nõustub hinna mõistlikule tasemele langetama

Paljud kinnisvaramüüjad lähtuvad esmase müügihinna määramisel sisetundest ja konkureerivatest pakkumistest, mis nad kinnisvaraportaalidest leiavad, kirjutas kinnisvarafirma Adaur blogis Tõnu Toompark.

Kui kinnisvaramüüjal on soov kiire tehinguni jõuda, siis ei tohiks müügihinna määramisel aluseks võtta mitte pakkumishindasid, lähtuma peab tehinguhindadest.

Vastasel korral on oht, et pakkumine jääb kauaks ostjat ootama. Nii näiteks oli portaalis KV.EE 07/08/2012 seisuga 5600 Tallinna korteri müügipakkumist. Neist pakkumistest 2600 ehk 47 protsenti on kinnisvaramüüjad ja maaklerid pakkumises hoidnud üle kolme kuu. 1770 pakkumist ehk 32 protsenti pakkumiste koguarvust on portaalis müügis olnud isegi üle poole aasta.

Seejuures tuleb veel arvestada, et paljudel maakleritel on hobi kuulutuste kuupäeva iganädalaselt uuendada. Kuulutuste uuendamise eesmärk on tõsta need värske kuulutusena esile. See tähendab, et reaalne pikaajaliste kuulutuste arv on tegelikkuses märksa suurem.