Eesti uudised

Maaomanik: kardan tõsiselt, koduhoovi tulnud mehed teadsid koguni mu laste arvu! (1)

Arvo Uustalu, 8. august 2012 07:00
ÄRIMEHED OOTEL: Metsamüügist keeldunud taluniku sõnul seisis mõni aeg enne pakkumise tegemist nende kodumaja lähistel kahtlane auto, mille salongis olevalt kuvarilt paistnud nende maja.Foto: Aldo Luud
Agressiivse ostutaktikaga metsaärimehed kammivad talusid läbi

"Mul ei ole mingeid kinnistuid müüki pandud, lihtsalt tuli imelik telefonikõne ja edasi on nagu õudusunenägu," räägib talupidaja, kelle metsa ärimehed meeleheitlikult ära osta tahavad ja seejuures pere kohta käivat infot nagu käisest puistavad.

Maapere pole oma metsi müüki pannud ja neil pole plaaniski seda teha. Ometi kinnistu kosilased neile rahu ei anna. "Ma ei suuda aru saada, millistele psühhopaatidele ma märklauaks olen muudetud. Vaatasin kinnistusraamatust, et kes on minu kinnistute vastu huvi tundnud, kuid ei näita, et oleks keegi võõras seda teinud. Kust neil siis info, et kinnistud minule kuuluvad? Nende e-mailid on sellised kahtlased, aga kõned telefonis on ikka sellised, et mul on kolme päevaga pool pead halli täis," räägib metsaomanik.

Keeldumisest aru ei saa

Kuigi nii telefonitsi kui meili teel öeldi ostusoovile kindel ei, jätkati pealekäimist. Kuni selleni välja, et kahtlased mehed käisid pere koduhoovis lausa kaks korda. Pere uuris soovimatu hinnapakkumise tegijate tausta ja see paistab neile pehmelt öeldes kahtlane.

"Kui ma keeldusin nendega vestlemast ja müümast, ilmusid nad koju kohale. Kaudselt vihjati ka, et politseisse ei või teatada, siis nemad eitavad kõike," räägib metsaomanik.

Tema sõnul läinud olukord koguni nõnda kaugele, et metsaomaniku teadmata pandi juba notari juures aeg kinni ja metsaomanikule öeldi, et kinnisvaraäris asjad nii ei käi. Tõenäoliselt olid perele kuuluvad kinnistud ärimeeste luubi all juba varem. Nimelt passis ühel õhtul maapere värava taga võõras auto, mille pardakompuutri ekraanil ilutses nende maja.

Metsaomanik ütleb, et kuigi ostjad müügisoovi mitteolemasolust aru ei saanud, mõned tuhanded eurod nad siiski pakkumisele lisasid.

Võru metsaomanike liidu juhatuse esimees Aarne Volkov tunnistab, et agressiivsed kokkuostjad on tõsine probleem. "Kui vahepeal läksid paljud metsaärimehed kinnisvarasse ära, siis nüüd on nad tagasi. Sõidetakse totaalselt külasid läbi. Võõrad noored poisid tulevad hoovi ja pakuvad kinnistu eest kohe raha," räägib ta.

"Ehk siis üritatakse metsa odavalt kätte saada. Üks taoline juhus oli Põlvamaal, kus suure kinnistu omanikule pakuti umbes 100 000 eurot vähem, kui asi väärt on. Metsaomanikele on peale käidud ka telefoni teel." Paistab, et suure rahapatakaga lihtsa külamehe ukse taha ilmumine ja tema nii-öelda töötlemine on metsaostjatele kujunenud omamoodi äriplaaniks.

Firmaomanikule pakuti andmebaasi

Volkov ei välista, et metsaomanike andmed võivad olla ka lekkinud.

"Kokkuostjad on kuskilt kaudu pääsenud andmetele ligi, milledele pääseda ei tohiks. Vaevalt on juhus, et raieteatis läheb infosüsteemi üles ja juba viie minuti pärast helistatakse metsaomanikule ja küsitakse, ega ta taha metsa maha müüa. Endal on ka üks väike firma, mis metsa kokku ostab. Eelmisel aastal pakuti mulle 1500 inimese kontaktidega andmebaasi," räägib Volkov. "Metsaregister ja teatiste list on avalikud, aga seal on kirjas vaid üldandmed, mitte nimed ja telefoninumbrid. Ja kohale sõidetakse nõnda, et registri netilehekülge info hankimiseks isegi ei avata."

Keskkonnaametist vastatakse Õhtulehele, et tegelikult ei olegi midagi lekitada: registrid on avalikud ja keskmisest aktiivsemad metsaärimehed suudavad kolme googeldamisega saada kätte nii metsaomaniku nime kui ka telefoninumbri. Küla pealt pole raske teada saada ka kellegi laste arvu või majanduslikku seisu.

"Muidugi ootan teie meili minu pakutud hindadele ja kui teil on oma konkreetne hind oma kinnistutele, siis palun kirjutage mulle sellest," kirjutas pakkumise teinud ärimees metsaomanikule täiesti korrektselt.

Metsaühistud tegid keskühistu

Eestis on ligi 100 000 erametsaomanikku. Metsamaterjali edukamaks turustamiseks asutasid metsaühistud kolm aastat tagasi eelkõige müügitegevusele suunatud keskühistu Eramets, mille ülesandeks on leida puidu müümiseks metsaomaniku jaoks kõige tulutoovam ja usaldusväärsem lahendus. Ühistu võib raielangi müügi korraldamise ka tervikuna enda peale võtta, viies läbi enampakkumise, mis metsaomanikule tähendab sisuliselt parima turuhinna leidmist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee