2012. aasta suveolümpiamängud

Eestlaste maadlusramm ei rauge: 100 aastat Martin Kleinist Heiki Nabini (4)

Ott Järvela, London, 7. august 2012 06:58
NO EI SAA VASTU: Otsustav hetk kullalahingust - kuld Kuubale. Foto: Tairo Lutter
Heiki Nabi avas Londoni olümpial eestlaste medaliarve, võites kreeka-rooma maadluse raskekaalus hõbeda

Jätkem üdini totter ja abstraktne vaidlus Eesti rahvusspordiala üle, vaadakem fakte ja küsigem: millisel alal on eestlased võitnud enim olümpiamedaleid? Vastus: maadlus. 100 aasta eest Martin Kleini alustatud medaliketti lisas Heiki Nabi eile 14. lüli. Hõbedase.

"Tubli olin. Väga hästi tehtud! See on kindlasti võidetud hõbe. Tegin, mis teha andis. Ikkagi esimene medal pärast kuueaastast pausi," kõlasid 2006. aasta maailmameistri esimesed sõnad olümpiamedalimehena.

Kui Klein 1912. aasta Stockholmi olümpial kreeka-rooma maadluse keskkaalus hõbemedali võitis, tuli tal poolfinaalis soomlase Alpo Asikaineni vastu paremuse maksma panemiseks rassida 11 tundi ja 40 minutit.

"Mul oli jõud otsas, päikesest põletatud keha veritses, iga liigutus tekitas valu, pea käis ringi," on esimese eestlasena olümpiamedali võitnud Klein toda matši meenutanud. Finaalist pidi kurnatud Klein loobuma.

Nabi rassis matil kui murdmatu ämblikmees

Aegadega on maadlus lühenenud – Nabi neli olümpiamatši kestsid kokku 20 minutit. Ent täpselt nagu Klein, tagas Nabigi medali partermaadlusega. Teel finaali sattus ta kohtuniku otsuse või loosiga parteris kaitsesse viis korda ja sai eranditult iga kord punkti.

Nabi rassimist tribüünilt vaadanud sõudjate Kaspar Taimsoo ja Allar Raja hüüded "Heiki, pea vastu!" muutusid üha valjemaks ja enesekindlamaks, sest parteris usinalt kätega töötanud eestlast vastased matilt lahti ei kangutanud. Nabi oli murdmatu kui magnetiga maadlusmati külge haagitud ämblikmees.

"Enne oli parterikaitse Heiki üks nõrgemaid külgi, aga oleme selle kallal kõvasti tööd teinud. Kui suudad parteri ära kaitsta, on ju pool võitu juba käes!" selgitas poolfinaali järel treener Henn Põlluste, kelle aastate(kümnete)pikkune töö sai lõpuks õpilase olümpiamedaliga tasutud. "Heiki maadles hästi, võitles hästi. Ei andnud järele, pingutas lõpuni! Süda on rahul, võin pensionile minna."

Teeneka maadlustreeneri Põlluste rõõmu ja rahulolu suurendas teadmine, et Nabi medal – jutuajamise hetkel polnud teada, kas kuld või hõbe – kujutas endast tõelist taktikalist triumfi. Rivaalidest kergema Nabi trumbid pidid olema kiirus ja vastupidavus. Ja olidki! Nagu Põlluste selgitas: "Suur lihas väsib ju kiiremini."

2006. aastal poolraskekaalus (-96 kg) maailmameistriks tulnud, aga seejärel tiitlivõistluste medalita Nabi siirdus 2009. aasta järel raskekaalu. Mulluse MMi 27. koha järel kahtles Põlluste toonases otsuses. Nüüd vaid muheles: "Heikil on väga kõva treenitus – mida matš edasi, seda paremasse hoogu ta läheb. Nagu vana diiselmootor, et kui käima saab, siis veab hästi."

Kas ka turbodiisel? Finaal kuubalase Mijain Lopez Nuneziga – neljakordne maailmameister, Pekingi olümpiavõitja ja viimasel 8 aasta jooksul tiitlivõistlustel alati finaalis maadelnud mees – näitas, et (veel) mitte.

Elagu Eesti!

Kes olid Nabi eelkäijad?

Heiki Nabi on Eesti maadlustraditsioonide väärikas jätkaja: 11. rammumees, kes tuleb koju olümpiamedaliga ja ka 11., kes toob medali iseseisvale Eestile.

Uuel iseseisvusajal jõudis medali lävele Valeri Nikitin tosina aasta eest Sydneys, ent pidi leppima neljanda kohaga.

1912 Stockholm: Martin Klein kuni 75 kg, hõbe (esindas Tsaari-Venemaad).

1924 Pariis: Eduard Pütsep -58 kg, kuld ja Roman Steinberg -75 kg, pronks.

1928 Amsterdam: Voldemar Väli -62 kg, kuld, Osvald Käpp -66 kg, kuld ja Albert Kusnets -75 kg, pronks.

1936 Berliin: Kristjan Palusalu +87 kg, kaks kulda (kreeka-rooma ja vabamaadluses), August Neo 87 kg, hõbe (vabamaadluses) ja pronks (kreeka-rooma maadluses), Voldemar Väli 66 kg, pronks.

1952 Helsingi: Johannes Kotkas +87 kg, kuld (N. Liidu koosseisus).

1956 Melbourne: Edvin Vesterby -57 kg, hõbe (Rootsi koosseisus).

Nabi neli matši hõbedani

1/8-finaal vs Ioseb Tšugošvili (Valgevene), võit 2:1

Esimesel perioodil parterisse pandud grusiin põgeneb ja seeläbi võidab. Nabil puudub eksimisruum ning teisel perioodil kaitseb ta parteris olles hästi ja viigistab. Otsustaval perioodil kumbki punkti ei saa, loosiga asub parterisse Nabi. Tšugošvili üritab teda keerata, aga eestlane paneb plehku – võit! "Palju on veel ees. Pean puhkama!" teatab Nabi.

Veerandfinaal vs Lukasz Banak (Poola), võit 2:0

Nabi kaitseb esimese perioodi lõpus taas edukalt parterit ning lendab teisel poolakale väga isukalt peale! Kindel plaan vastane matilt välja tõugata õnnestub ja toob Nabile punkti. Banak suudab vaid tuimalt tammuda ja kaotab.

Poolfinaal vs Johan Euren (Rootsi), võit 2:1

Mõlemas varasemas omavahelises matšis Eurenile kaotanud Nabi ei suuda esimese perioodi lõpus parterisse pandud vastast liigutada ja jääb kaotusseisu. Teise lõpus toimib Nabi parterikaitse taas edukalt, aga jantivad kohtunikud ei taha punkti anda.

Tige treener Henn Põlluste viskab matile apellatsioonitorbiku ning video vaatamise järel pannakse õiglus maksma – Nabi saab punkti. Otsustav periood. Ei ühtegi võtet, loosiga satub parterisse Nabi ning juba viiendat korda võistlusõhtu jooksul on kaitse edukas. Vähemalt hõbe on käes! Põlluste raiub rusikatega õhku. "Mul on väga hea meel!" hõiske ja reipa sammuga siirdub Nabi valmistuma finaaliks.

Finaal vs Mijain Lopez Nunez (Kuuba), kaotus 0:2

87aastane eksmaailmameister August Englas iseloomustas finaalivastast ERRile: "Ekstra kõva mees. Väga painduv, pikk ja kiire. Kui Heiki seal võidu kätte saab, siis on ta tõeline praeguse aja kõva maadlusmees!"

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee