MASKEERITUD WC: Asjatundmatu inimene, kes tualetti otsib, ei pruugi kaardiga kaunistatud vetsu Tammsaare pargis märgatagi. Foto: Arno Saar
Daniel Sepp 23. juuli 2012 07:00
Viieeurone WC hind Tallinna vanalinnas Viru tänaval Demini kaubamajas lõi uudistes laineid ja hinnasilt võeti kiiresti maha.

Kaubamajas ei leidunud kedagi, kes asja kohta midagi öelda oleks osanud, kuid tualetti pääses ilma rahata. Missugused võimalused on aga vanalinnas veel?

Kes sadama poolt vanalinna tuleb, leiab vetsu Uuelt tänavalt. Kui mündid välja otsitud, selgub aga, et suursugune asutus ei tööta. Kõrval on ajutine asendusputka, kuid selle ümber tiirlevad kärbsed ning "aroom" ei meelita sisenema.

15 minutit Raekoja poole kõndinud, proovime hädast lahti saada mõnes kohvikus. Ent ustele on löödud sildid, mis ütlevad, et enne tuleb kliendiks hakata.

Ühe pisikese kohviku juhataja nõustus selgitama, miks tänavalt tulijatelt raha küsitakse: "Turismigrupid kasutavad olukorda ära. Kui sa lubadki ühe vetsu, saabub järsku paarkümmend inimest veel. Siis hakkab tunda andma," räägib ta kulutustest. Kliendi puhul on pakutava teenuse sisse arvestatud kõik, ka kemmergus käik. Äkiline tung vetsu suureneb kohvikupidaja sõnul nädalavahetuseti, kui peale külaliste liiguvad linnas ka tallinlased ise. "Tualeti koristamine võtab palju aega ning ei ole üldse lihtne tegevus. Kui siis keegi ülbelt sisse marsib ja pool häda seinale suunab, on rõve!"

Küsime kohalikult elanikult, kuidas tuleks hädas toimida. "Kuhu ikka lasta – mina lähen siia põõsa alla, kui ma pubist tulen," ütleb keskealine härra Vabaduse väljakul, kuigi lähim WC on siinsamas käigutunnelis. Viimane teade tuleb talle üllatusena. "No aga seal on mingeid kuradi münte vaja ju!" ühmab ta.

Mida teha siis, kui taskus ei ole parajat 20sendist? Ja ka mündiautomaat lukustatud uste kõrval on rikkis? Viimased paar nädalat on Vabaduse väljaku alused käimlad siiski kõigile lahti olnud, sest... WC uksed ei lukustu.

Teinegi kohalik inimene tunnistab, et Vabaduse väljakul jalgpalli vaadates sai käidud kas Harju mäel või lastud vastu kiriku seina.