Eesti uudised

Alevik šokis: mees suri kaupluses, aga surnu kõrval käis müük edasi (58)

Arvo Uustalu, 21. juuli 2012 08:58
ESIMENE: Elva Tarbijate Ühistu kauplustes ei ole varem keegi hinge heitnud. Foto: Aldo Luud
Puhja elanikud leiavad, et poe pidanuks transpordiauto saabumiseni sulgema

"Eetiline olnuks pood kinni panna. Lapsed käivad üksi kommi ostmas ja neile võib kassa juures lebava surnukeha nägemine kohutav elamus olla," ütleb Georg Puhja kaupluses kokku kukkunud vanema mehe surmast rääkides.

Kaks nädalat tagasi tasus Tartumaal asuva Puhja aleviku Konsumis vanem mees ostu eest ära, aga kukkus siis kokku ja suri.

"Aega kulus päris palju, enne kui kiirabi ja politsei tulid ja lõpuks laibaauto kadunukese ära viis," meenutab sel ajal poes olnud Katrin.

Käitumisjuhendit pole

Katrin viitab Õhtulehe netiversioonis avaldatud šokeerivale turvakaameravideole, millel on näha, kuidas USA Arlingtoni linnas lähevad inimesed kaares mööda maas lebavast õnnetuses hukkunud mehest. Ta poleks eales oodanud, et ka väikeses Puhjas võib midagi sarnast juhtuda.

Hinge jäigi kriipima küsimus: kas surnukeha ei võinuks teenust pakkuva transpordiauto tulekuni saalist kõrvalisemasse kohta toimetada?

"Loomulikult on keeruline teha tühjaks suurt kaubanduskeskust, aga väiksemas poes saaks juba sees olevad kliendid ära teenindada ja teisi mitte enam sisse lasta," ütleb ka Georg.

Mees nendib, et tal on südamepuudulikkus ja ka ta ise ei tahaks lebada kassa ees maas, sel ajal kui alevikukaaslased leiba ja piima ostavad.

Kauplusse varsti pärast juhtunut tulnud Svetlana põrandal lebavat meest esimesel hetkel ei märganudki.

"Siis ütles üks tuttav, et inimene on juba surnud ja seda oli juba ka maas lamava mehe näost näha. Kui kaua ta seal maas juba olnud oli, seda ma ei tea," räägib ta.

Maria ütleb samuti, et tema poodi tulles oli lahkunu juba kassa juures pikali.

"Oli kuuekümne kandis mees. Inimesed astusid juurde ja tundsid muret. Siis pani keegi naine riide mehe pea alla ja tema nägu kaeti kinni. Politsei oli juba kohal ja kui olime poest väljunud, saabus kiirabi," meenutab ta.

Maria sõnul lamas lahkunud sellises kohas, et ei seganud kedagi.

"Elva Tarbijate Ühistu juhatuse esimees Hando Ivask on ametis olnud kaheksateist aastat, kuid keti kauplustes polnud siiani keegi elust lahkunud.

Surnuauto saabub viimasena

"Puhja juhtum on eriolukord ja kuskil kaupluste käsiraamatus personalile taolisteks puhkudeks juhuseid ei anta. Lahenduse leidmine on kohalike töötajate olukorra hindamise küsimus. Puhja Konsumi müüjad säilitasid rahu ja see on oluline," räägib ta.

Kiirabist ja politseist kinnitatakse, et Puhja juhtumi korral käitusid poe töötajad korrektselt. Ka poes olnud inimesed näitasid üles osavõtlikkust.

"Aga kui inimesed on ostukorviga juba poes, siis ei saa neid ka tagurpidi ukse taha tagasi saata. Kuna surm oli tuvastamata, ei saanud inimest ka enne kiirabi saabumist teise kohta viia. Küll on pigem probleem see, et kiirabi ja politsei kohalkäimise järel ja surnuauto saabumise eel jäi ajaline auk. Ma ei tea, kas seda saaks kuidagi paremini reguleerida, aga oluline on just see, et lahkunu ei jääks avalikku kohta lebama surnuauto ootamise ajal," räägib ta.

Sihtasutuse Tartu Kiirabi juhatuse esimehe Ago Kõrgvee selgitusel konstateerib kiirabi surma ja lahkunu tuvastamisega tegeleb politsei. Kõrgvee lisab, et kui taolistel juhtudel inimesed käituvad oma parima äranägemise järgi ja kultuurselt, on kõik korras. Politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Agu Lall tõdeb, et ega taolistes olukordades suurt enamat teha annagi.

"Kui selline asi avalikus kohas juhtub, tuleb inimene enne surnute veoga tegeleva auto saabumist kinni katta. Kas ettevõte sulgeda või mitte, see on juba emotsioonide küsimus," ütleb ta.

Praost Joel Luhamets nendib, et soovitusi anda on raske, kuid paiga valdaja võiks lahkunule tagada väärika olemise.

"Kas hetkeks on vaja kauplemine lõpetada, see paistab kohapeal, aga samas ei saa nõnda, et lahkunust üle astutakse. Ka ühe minu jutluse ajal suri inimene. Peamine on säilitada rahu ja küll poole tunni jooksul ka surnuauto saabub," räägib ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee