ÕHTUNE MENÜÜ: «Laua viina pudeleid on palju,» ütleb Terje mõisatrepil turnides. Vallaesindaja sõnul lagundavad hoonet eelkõige ilmad, seejärel asotsiaalid ja kõige vähem poisikesed. Foto: Kaarel Tigas
Kaarel Tigas 18. juuli 2012 06:53
Kui Käravete külaseltsi esimehe tütar Terje Lepa-mets suvepuhkuseks kodukanti tuleb ja oma fotoaparaadi siinsesse mõisaparki jalutama viib, tunneb ta südames torget – tuntud spordikaksikute Toomas ja Tõnu Tõniste firmade käes olnud mõisakompleksi annaks veel päästa.

Külaelanike seas liigub naljand-kuulujutt, et mõne aasta eest oli üks vendadest poodi astunud ja küsinud: "Kas oskate öelda, kus Käravete mõis asub?"

Tõnu ja Toomas Tõnistele kuuluv firma LTT AS ostis mõisakompleksi 2004. aastal. 2008. aastal rändas mõis TE Ühistöö OÜ kätte, mille omanikeks on Toomas Tõniste ja tema naisevend Erik Nigola. Mõisa kordategemiseni omanikud ei jõudnud. Sissepekstud aknad, pudenev krohv ja vaikselt toetuspinda kaotavad sambad hakkavad silma mitmes kohas. Siiski – paari hoone katuseharjal on värskem plekk.

Neile, kes Käravetet oma koduks peavad, võssa kasvanud park ja lagunevad hooned rõõmu ei tee. Saati veel, et vähemalt üks vendadest rahvaesindajana iga päev avalikkusele nähtav on.

Terje mäletab, kui kümmekonna aasta eest töötas majas raamatukogu. Sama mäletavad vihmasabina eest mõisatrepile varju tulnud 16aastased Rait ja Kuidogi. "Saal oli nii palju korras, et seal toimus ka kooli üritusi," ütleb viimane.

Kuigi enamik aknaid on laudadega kinni löödud, pääseb mõnest august ikka sisse, ent Kuido sõnul ei viitsivat poisikesedki enam majas lõhkumas käia, sest pole enam midagi lõhkuda.

Terje nõustub, et Eestis on mõisaid, mis hooletute omanike käe läbi rohkemgi kannatanud, aga küsib: milleks oodata ja vaadata, kuidas ilus ja veel üsna säilinud asi laguneb?

Kohalikud pole kursis, et juuli algul vahetas hoone taas omanikku. Nüüd kuulub kompleks tänavu jaanuaris asutatud Thunder-storm OÜle, mis omakorda kuulub S&F Legal Service OÜle, millel on majandusaasta aruande esitamata jätmise pärast kustutamishoiatus. Eelmainitud firma omanikuks on märgitud OÜ JBSF Legal, mis praeguseks on juba äriregistrist kustutatud. Kõik kolm asuvad samal aadressil ja nende kontaktisikuks on Kalev Sakjas, kellega seotud ettevõtteid leiab Krediidiinfo otsing tervelt 147.

Sakjas ei kinnita, et ta mõisa Tõnistetelt ostis: "Mingid tehingud me tegime. Hetkel on see minu jaoks nii uus asi, et pole jõudnud rohkem tegeldagi," tunnistab ta, et kuulsatel purjevendadel kompleksiga enam seost pole. Sakjasel endal olevat veel paar partnerit, kellega mõisa tulevikku arutada. "Pigem ikka korda teha. Aga see on selge, et kui keegi pakub mingi väga hea hinna, siis alati on kõik asjad müügis. Sõltub, kes mida otsib, kas kiiret raha või midagi südamega tegemiseks. Tahan, et oleks üks ilus oma asi, mille üle hiljem rõõmu tunda," ütleb värske mõisaomanik.

Riigikogu liige Toomas Tõniste on rahul, et mädapaisest oma renomeel vabanes: "Minul õnnestus ta maha müüa ja ma loodan, et see, kes ostis, saab seal midagi tehtud. Vaatasin, et mul ei ole aega nende asjadega tegelda. Igasugu projektide kirjutamise ja muu sellisega," ütleb riigikogu liige, et vennad ostsid mõisa toetustele lootes. "Ei olnud kedagi eestvõtjat, ja kaua sa seal muru niidad ja katuseid parandad. Igal aastal oli selline korralik 10 000 – 15 000 euro suurune kulu," tunnistab Tõniste, et endalgi süda valutas, aga tema ajal mõisa seisukord ei halvenenud.

Kuigi parlamendiliikme süda muinsusväärtuse pärast valutas, pole ta kindel, et mõis nüüd headesse kätesse sattus ja uue omaniku plaanid reaalsed tunduvad. "Eriti ei tundu, olgem ausad. Aga ma loodan... Eks ise sai ka kunagi plaanitud ja mõeldud. Ehk on ta edukam."

Mõisakompleksi taastamine neelaks kaks valla eelarvet

Sundvõõrandamine ja mõisa kordategemine valla rahaga oleks Ambla abivallavanema Andrus Miksoni sõnul üsna mõeldamatu, kui samal ajal võideldakse kas või koolide ellujäämise eest. Käravete mõisa omanikuvahetusest kuuleb ta Õhtulehelt. Rõõmu see talle ei valmista, sest vanad ettekirjutused uuele omanikule ei kehti. Suhtlus Tõnistete esindajatega olevat käinud suure jutu ja lubaduste saatel, paraku tulemuseta.