Foto: TV3 Seitsmesed uudised
Toimetas Kristin Aasma 14. juuli 2012 20:31
Tallinnas ja mujalgi Eestis on juba viis aastat tegutsenud raseduskriisinõustajad, kelle eesmärgiks on toetada emaks ja isaks olemist, aga ka aidata toime tulla lapsekaotuse või abordiga. Kuigi statistika näitab, et teenust purunevate suhete lappimisel ja tulevaste ilmakodanike parema kasvukeskkonna nimel on üha rohkem tarvis, palub riik sihtasutusel oma tegevust koomale tõmmata ja tõestada selle tegevuse tõhusust läbi kallite uuringute.

Raseduskriisi nõustajaid masendab fakt, et üle poole lastest kasvab Eestis üksikvanemaga peres. Pinged, mis viivad vanemate lahutuseni, saavad sageli alguse just lapseootuse ajal, vahendab TV3 "Seitsmesed uudised". SA Väärtustades Elu esimees Kaia Kapsta sõnul langeb raseduse ajal paarisuhte rahulolu.

Tallinna raseduskriisi keskuse juhataja Küllike Lillestik selgitas, et kriisi all mõeldakse üleminekut ühest eluetapist teise. Suur mure kaasneb ka lapse kaotusele ja abordile järgneva leina ajal. Järjest enam aga pöördutakse raseduskriisi keskuse poole viljatuse puhul. "On tehtud palju aborte ja muretsetakse, kas viljatus on sellest tingitud," selgitas Lillestik abivajajate muresid. "Mõnikord on inimesel lihtsalt väga kehv füüsiline ja vaimne hooldus."

Igal aastal püütakse aidata ligi 2000 paari, kuid abivajajaid oleks veelgi enam. Kaia Kapsta julgustabki naisi oma muredega rohkem nende poole pöörduma.

Samas peavad raseduskeskuse nõustajad oma vajalikkust pidevalt tõestama. Töötatakse kokkuhoiurežiimil. See on ka üks tugisüsteem, mis on abivajajatele tasuta. Nõustajad leiavad, et kulukate uuringute teostamise asemel võiks need rahad suunata hoopis nõustajate palkamisele ja kriisiabi laiendamisele.

Tegelikult oleks abi vaja ka naistele, kelle ainsaks toeks on tööl käiv mees, sest üksi lapsega kodus olles kasvavad mured üle pea. "Et oleks kaks-kolm kuud inimene võtta, kes poes käib või vaatab beebi järele, kui sa dušši all käid," arvas Küllike Lillestik.

SA Väärtustades Elu loodab, et riik ikka edaspidi nende tegevust toetab. Iga päästetud abielu ja väikese ilmakodaniku õnnelik lapsepõlv on hindamatu väärtusega.