Maailm

Londoni keskele kerkis 310 meetri kõrgune (super)kild (6)

Aadu Hiietamm, 7. juuli 2012 09:09
VERTIKAALNE LINN: Londonis avatud 310 meetri kõrguses pilvelõhkujas Shard London Bridge hakkab töötama ja elama kuni 12 500 inimest. Foto: Reuters/Scanpix, Aadu Hiietamm
Suurbritannia pealinnas avati neljapäeva hilisõhtul suure muusika- ja valgusšõuga 310 meetri kõrgune pilvelõhkuja. Londoni linnapea Boris Johnson ütles BBCle, et hoone kujutab endast imetlusväärset arhitektuuriteost.

Londonis Southwarki linnaosas Shard London Bridge’i nime all tuntud pilvelõhkuja ehitati valmis hämmastavalt kiiresti.

Ehitati 40 kuuga

Ehitus algas 16. märtsil 2009 ja napp 40 kuud hiljem võisid Katari peaminister Hamad bin Jassem al-Thani ja kuninganna Elizabeth II poeg prints Andrew klaasist, terasest ja betoonist ehitatud sihvaka püramiidiga sarnaneva kõrghoone pidulikult avada. Tõsi, sisetööd jätkuvad veel ning pilvelõhkuja võetakse kasutusse aasta lõpul või uue aasta algul.

Hoone avamine kavandati teadlikult juuli algusesse. Ees seisavad Londoni suveolümpiamängud ja sinna oodataval kahel miljonil külalisel on raske kui mitte võimatu üle linna kõrguvast Shardist mööda vaadata.

450 miljonit naelsterlingit (561 miljonit eurot) maksva hoone ehitamise rahastas 95% ulatuses Katar. Selle projekteeris Itaalia staararhitekt Renzo Piano. Tema on ka Pariisi Pompidou keskuse autor. Samuti on Piano olnud tegev Potsdami väljaku kujundamisel Berliinis. Pilvelõhkujas asub tööle ja elama 12 500 inimest. Piltlikult on see väike vertikaalne linn 72 korrusel.

Hoone 27 korrusele tulevad bürooruumid, kusjuures rentnikke alles otsitakse. 18 korrust võtab enda alla 205toaline luksushotell. 12 korrusele tuleb 12 luksuskorterit ehk iga korter on omaette korrusel. Kindlasti avab uues pilvelõhkujas uksed ka mitu gurmeerestorani. Pilvelõhkujast pääseb otse naabruses asuvasse London Bridge´i raudteejaama.

Hoone kõrgematele korrustele tuleb vaateplatvorm, millelt hea ilmaga näeb 70 kilomeetri kaugusele. See tähendab, et nägemisulatusse jääb ka Prantsusmaa. Vaateplatvorm avatakse

1. veebruaril ja sellele pääsemiseks tuleb lunastada 24.95 naelsterlingit maksev pilet. Omanikud loodavad, et vaateplatvormil käib aastas miljon inimest.

"Tegemist on sotsiaalse ehitisega ja mitte bürootorniga, mis õhtul kell kuus uksed suleb," rõhutab arhitekt Renzo Piano.

Shard tähendab tõlkes kild ning uus klaasiga kaetud pilvelõhkuja sarnaneb tõepoolest ülisuure klaasikilluga, millelt peegelduvad pilved ja taevas. "Shard on omalaadne Londoni peegel, mis flirdib pilvedega," ütleb Renzo Piano.

Londoni linnaisad eesotsas Boris Johnsoniga loodavad, et 310 meetri kõrgusest Shardist kujuneb Suurbritannia pealinna moodne sümbol. Uus pilvelõhkuja on koguni 75 meetrit kõrgem kui Londoni praegune kõrgeim hoone, One Canada Square Canary Wharfi linnaosas.

Algselt kavandati Shardi kõrguseks koguni 430 meetrit, kuid siis leiti, et nii kõrge pilvelõhkuja hakkab ohustama lennuliiklust.

Esialgu kõrgeim Euroopas

Shard London Bridge on 310 meetriga praegu kõrgeim maja nii Londonis, Euroopa Liidus kui ka kogu Euroopas.

Euroopas kaotab ta selle tiitli juba lähemas tulevikus Venemaa pealinnas Moskvas ehitatavale Mercury City Towerile, mille kõrgus tuleb 332 meetrit.

Euroopa Liidu kõrgeimaks hooneks jääb Shard tõenäoliselt kuni 2016. aastani, mil Prantsusmaa pealinnas Pariisis on oodata 320 meetri kõrguse Hermitage Plaza valmimist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee