Maailm

Teadlased ennustavad: aeg peatub lõpuks täielikult! (78)

Õhtuleht Online, 18. juuni 2012 11:37
Foto: SXC
Tundub, et päevas pole piisavalt palju tunde ja pidevalt jääb ajast puudu? Hispaania teadurite sõnul peatub aeg tulevikus lõplikult.

Teooria aja peatumise kohta esitasid paari aasta eest kahe ülikooli teadlased, kes üritavad välja selgitada, miks arvatakse, et universum paisub üha enam ja aina kiiremini.

Supernoovade vaatlustest on selgunud, et universumi äärtes asuvad nn plahvatavad tähed liiguvad kiiremini kui need, mis asuvad universumi keskel. Hispaania teadlased väidavad aga nüüd, et tumeenergia kohta käiv teooria on vale ning tegelikkuses universumi paisumine hoopis aeglustub, mitte ei kiirene.

Baskimaa ja Salamanca ülikooli professorite sõnul on aeglustumine aga nii järk-järguline, et inimesed seda ei taju.

Teadurid kirjutavad ajakirjas Physical Review D, et tumeenergiat ei eksisteerigi. Aeg aga käib aina enam ja enam maha, jõudes lõpuks punkti, kus peatub täielikult. Aja peatumine tähendab, et kõik toimub aina kiiremini ja kiiremini, kuni kaob lõpuks. "Siis peatub hetkega kõik igaveseks, umbes nagu fotol," rääkis professor Jose Senovilla.

Cambridge'i ülikooli teadur Gary Gibbons ei pea Hispaania professorite teooriat absurdiks: "Usume, et aeg tekkis Suure Paugu ajal, ning kui aeg saab tekkida, saab see ka kaduda."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee