Ilm ja loodus

Maakera omadega õhtul, meile on jäänud veel vaid 50 aastat? (75)

Toimetas Katrin Pauts, 8. juuni 2012, 12:12
Tume tulevik?Foto: Reuters
Juba nii lühikese aja kui poole sajandi jooksul võib meie koduplaneet jõuda hukatuslikku punkti, kust tagasitee muutub võimatuks, väidavad teadlased.

Ajakiri Nature kirjutab 18 teadlasest koosneva uurimisrühma järeldust, et planeet Maa jätkuv kuritarvitamine nagu energia laristamine ja keskkonna suhtes hoolimatu tööstus ja põllumajandus, võivad meid hukutada kiiremini, kui oskame arvata. Juba 50 aasta pärast võib kahju olla pöördumatult tehtud ja meid ootab ees nihe, kus elutingimused maal järsult muutuvad.

Teadlased rõhutavad, et praeguseks on inimkond enda huvides muutnud tervelt 43 protsenti Maa pindalast ning süsinikdioksiidi tase atmosfääris on tööstuseelse ajastuga võrreldes tõusnud 30 protsenti.

Veel midagi päästa annaks seni, kuni inimkond suudaks vältida juba poole maakera pinna äratrööpamist, mis teadlaste rehkenduste kohaselt juhtuks aastal 2062. Kliimasoojenemine edenevat juba sellises tempos, et aastaks 2070 võib temperatuur jõuda säärastesse kõrgustesse, kus see pole olnud inimkonna tekkest peale.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee