«NAPALMITÜDRUK»: Napalmirünnaku alla sattunud ja raskeid põletushaavu saanud üheksa-aastane Phan Thi Kim Phuc (keskel). Foto: AP/Scanpix
Aadu Hiietamm 8. juuni 2012 07:03
Sõjakoledusi ehedalt kajastava foto napalmirünnaku alla sattunud väikesest tüdrukust Phan Thi Kim Phucist tegi 8. juunil 1972. aastal Lõuna-Vietnamis Trang Bangi küla lähistel agentuurile AP töötanud piltnik Nick Ut. Eelmine nädal kohtusid nad taas, vahendab agentuur AP.

Nick Uti fotot nutvast ja alasti jooksvast Vietnami tüdrukust pidas tollane USA president Richard Nixon esmalt kommunistliku propaganda lavastuseks ja küsis siis: "Kas see on tõesti ehtne?"

Võimalik, et just tänu sellele paljude ajalehtede esiküljel avaldatud fotole otsustas USA 1973. aastal oma väed Vietnamist välja viia. Sõja tipphetkel võitles Vietnamis 536 000 USA sõjaväelast. Vietnami sõjas langes või jäi teadmata kadunuks 58 226 USA sõjaväelast. Eri andmetel hukkus 1,9–5 miljonit vietnamlast.

Rasked põletushaavad

Fotograaf Nick Ut mäletab 8. juunil 1972 tehtud foto saamislugu hästi. Sel päeval sõitsid sõjakorrespondendid Trang Bangi külla, kuhu kaks päeva varem olid tunginud põhjavietnamlased või Lõuna-Vietnami punapartisanid. Nad kaevusid ja valmistusid vasturünnakuks. Keskpäeva paiku ilmus taevasse kaks Lõuna-Vietnami pommitajat.

Paljud külaelanikud peitsid end samal ajal templis. Nende seas oli ka üheksa-aastane Phan Thi Kim Phuc. "Me arvasime, et seal on ohutu, kuid siis nägin ma lennukeid. Need olid väga lähedal. Ma kuulsin langevate pommide häält. Korraga põles kõik ümberringi. Mind valdas hirm ja ma jooksin tule eest ära. Minu riided põlesid," on meenutanud lapsepõlves üle elatud õudust Phan Thi Kim Phuc.

Tüdrukut nägi teel jooksmas fotograaf Nick Ut. "Mul tulid ka endal pisarad silma," meenutas ta nüüd 40 aasta tagust sündmust. Ta vajutas siiski kaamera päästikule ja püüdis seejärel koos teiste ajakirjanikega lapsele abi anda.

Briti telekompanii ITN reporter Christopher Wain valas tüdruku põletushaavadele vett. Nick Ut viis ta lähimasse haiglasse. Saigonis agentuuri AP büroos ilmutas ta filmi ja tegi negatiivilt fotod.

Algul mõtles Nick Ut, et ta ei hakka fotosid üldse edasi saatma, sest tüdruk oli alasti ja see oli AP silmis üldjuhul tabu. Tõenäoliselt olekski foto avaldamata jäänud, kui appi poleks tulnud agentuuri AP Saigoni büroo juht Horst Faas, kes võttis keskusega ühendust ja tegi selgeks, miks see pilt tuleb avaldada. Hiljem tunnistati see aasta pressifotoks ja Nick Ut sai ka maineka Pulitzeri auhinna. Horst Faas ise suri eelmisel kuul pärast pikka ja rasket haigust.

Phan Thi Kim Phuci elu aitas päästa Christopher Wain. Tema nägi tüdrukut mõni päev hiljem haiglas väga raskes seisus. Haiglaõde ütles, et 30 protsenti tüdruku kehast on kaetud raskete põletushaavadega ja homme ta sureb.

Telereporter ei tahtnud sellega leppida ja viis väikese patsiendi plastilisele kirurgiale spetsialiseerunud haiglasse, kus tüdruku elu suudeti päästa. Kim lebas haiglas 14 kuud, talle tehti 17 operatsiooni. Aasta pärast napalmirünnakut käis Kimi haiglas vaatamas Saksa nädalaajakirja Stern fotograaf Perry Kretz.

Vietnami sõda lõppes 1975. aastal kommunistide võiduga. Saigon nimetati ümber Ho Chi Miniks. Phan Thi Kim Phuc kadus pikaks ajaks avalikkuse vaateväljast, kuni 1984. aastal aitas Perry Kretz tal tulla Saksamaale. Ajakirja Stern rahalisel toetusel opereeriti teda veel kord Ludwigshafeni kliinikus. Põletusarmid on tal siiski tänaseni alles ja tuletavad ennast sageli ka valuga meelde.

Põgenes Kanadasse

Kommunistliku Vietnami võimud tegid "napalmitüdrukust" oma propaganda tööriista. Tüdrukul tuli jagada USAd hukka mõistvaid intervjuusid, kuigi konkreetselt kannatas ta Lõuna-Vietnami lennukilt heidetud napalmpommi läbi.

Võimude toetusel sai Phan Thi Kim Phuc minna Kuuba pealinna Havanna ülikooli õppima. Seal tutvus ta Vietnamist pärit tudengi Bui Huy Toaniga, kellega ta 1992. aastal abiellus. Pulmareisil käis noorpaar Venemaal. Tagasiteel Moskvast Havannasse tegi lennuk tankimiseks vahemaandumise Kanadas. Noored kasutasid võimalust ja palusid seal poliitilist varjupaika. Praegu elavad nad Torontos õnnelikus abielus. Neil on kaks last, 1994. aastal sündinud Thomas ja 1997. aastal sündinud Stephen.

UNESCO tegi Phan Thi Kim Phucist oma hea tahte saadiku. Naine asutas 1997. aastal omanimelise fondi, mis osutab meditsiinilist ja psühholoogilist abi sõjaohvritele.

Fotograaf Nick Utiga kohtus ta esimest korda pärast 1972. aasta 8. juunit 1989. aastal Havannas. Nüüd elab 61aastane Nick Ut Los Angeleses ja on endiselt AP teenistuses. "Napalmitüdrukuga" on nad tänaseni tihedates suhetes. "Ta on mulle nagu tütar," ütles ta viimasel kokkusaamisel möödunud laupäeval Californias Buena Parki linnas.