Uudised

Jospini ja Blairi vaated on erinevad  

14. juuni 1997, 00:00

ILMAR MIKIVER
Washington

Briti ja Prantsuse äsjaste valimiste taustal võib jälle kuulda väidet, et "maailm pöördub vasakule". Seda näitavad briti leiboristide ja prantsuse sotsialistide suured valimisvõidud. Kuid see väide on väga pealiskaudne ja vähemalt osaliselt vale.

Tõsi, briti leiboristlik peaminister Tony Blair ja tema prantsuse sotsialistist kolleeg Lionel Jospin esinesid juuni algul küll koos Euroopa sotsiaaldemokraatide konverentsil Malmös; nad kõnelesid näiliselt isegi samast asjast - riigivõimu osast tööpuuduse likvideerimisel; kuid nende retseptid erinesid diametraalselt, umbes nagu mulgi kapsad suhkruvatist.

"Riigivõimu roll on muutunud," ütleb Blair. Tsiteerin teda Associated Pressi järgi:

"Tänapäeval tagab valitsus inimesele hariduse ja oskused, mida ta vajab omaenda ettevõtmiste õitsenguks turumajanduse õhkkonnas," rõhutab Briti uus peaminister. Lionel Jospin seevastu lubab paigutada 350 000 töötut prantslast riigipalgale ja vähendada kõigi kodanike tööaega. See tähendab prantsuse paternalistliku heaoluriigi (ja seega ka juba niigi suure riigivõla) edasist suurenemist.

Kolumnist George Will ütleb Washington Postis, et "prantsuse heaoluriik hävitab Prantsuse riigi heaolu". Jospini retsepti võib küll lugeda vasakpoolseks, kuid Blairi oma kuulub sellest tugevasti paremale. See säilitab koguni Briti parempoolseima ekspeaministri Margaret Thatcheri rõhuasetuse eraettevõtlusele, mis on anateem vasakpoolseile kõikjal mujal maailmas.

Meie, eestlased, võime siiralt prantslastele kaasa tunda, sest Prantsusmaa viimasel poliitilisel pöördel on suur sarnasus Eestis toimuvaga. Mõlemal maal on nimelt loobutud vabadusmeelsest, isikukesksest poliitikast ja nihkutud üha rohkem paternalistliku, riigikeskse poliitika nõiaringi. Esimest iseloomustavad väikeettevõtluse soodustamine, madalad maksud ja tollibarjääride vältimine; teist - ettevõtete laienev maksustamine, suurenevad tollimaksud ja bürokraatlikud eeskirjad. Esimest võib nimetada parempoolseks, teist vasakpoolseks poliitikaks.

Northwestern University emeriitprofessor Robert Eisner analüüsib Wall Street Journalis Prantsusmaa ülisuure (12,8%) tööpuuduse probleemi ja leiab selle põhjuse peituvat maa tüüpiliselt paternalistlikus, s.t. vasakpoolses majandussüsteemis:

"Prantslased kannatavad tööjõu erakordselt suure maksustamise ja määratu hulga eeskirjade all, mis raskendavad uute töökohtade loomist". Sama lehe juhtkiri avaldab kartust, et Prantsuse heaoluriik on kasvanud prantslasele mitte üksnes üle jõu käivaks, vaid koguni "liiga suureks selleks, et teda enam muuta saaks" (WSJ, 4. juuni).

See hinnang langeb kokku G. Willi omaga: "heaoluriik hävitab riigi heaolu", kusjuures viimase asemel võib niisama hästi öelda "rahva heaolu". Sest kuidas saab rahvas tunda end hästi, kui iga kaheksas kodanik ei tööta; kui need, kes tööd tahavad, ei leia töökohti; ja need, kes tööd ei taha, elavad priskelt ära riigi kulul - nagu Prantsusmaal?

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee