SAIGI VALMIS: Täna avati pidulikult Elva väikelastekodu sissesõidutee sillutiseplats. Lindi lõikasid läbi Ikodor ASi juhataja Jüri Truus ja lastekodu direktor Kai Räisa.Foto: Aldo Luud
Maarius Suviste 1. juuni 2012 16:18
Erinevaid betoontooteid valmistav Ikodor AS tegi tänasel lastekaitsepäeval Elva väikelastekodule kingituse. "See kingitus on nii suur rõõm, et ma ei oskagi seda sõnadesse panna," ütleb lastekodu direktor.

Tänasel lastekaitsepäeval oli Elva väikelastekodus rõõmu kui palju. Kohal oli Jõgevamaal asuva kogu pere mängumaa Vudila maskott, söödi torti, joodi mahla.

Rõõmu pakkus lastekodule Ikodor AS. "Tegime omalt poolt lastekodule sissesõidutee sillutiseplatsi. Oma eesmärgilt on see pigem väikelastele jalgrattasõiduks, kuna senini on pidanud lapsed pusima oma väikesel rattal mööda künklikku maapinda," ütles Ikodori juhataja Jüri Truus. "Lisaks sellele platsile ehitasime rinnatisekivist kõrgendatud lillepeenra kaunistamaks hoovi ja võimaldasime lastekodul meie toodangu näol rajada mõned aiateed."

1. juuni, lastekaitsepäev valiti seepärast, et see päev on lastele nagu näiteks emadepäev emadele ja naistepäev naistele. "Juunikuuga algab ju ka suvi ning ikka veedetakse rohkem aega õues viibides ning seega mänguväljak-rattaplats igati tarvilik lapse arenguks," ütleb Truus. "Kes teab, võibolla just sellest majast sirgub kunagi tippsporti tulevane jalgrattur."

Miks just Elva lastekodule säärane kingitus? "Elva just sellepärast, et oleme kursis nende olukorraga ja nende juhataja näitab ka omaltpoolt üles initsiatiivi aidata ja parandada laste eluolu," räägib Truus. "Mõttelõng hakkas hargnema külaskäigust Elva lastekodusse. Soov on olla ka eeskujuks teistele ettevõtetele, et alati ei pea toetus kajastuma konkreetses rahasummas, vaid toetada saab ka näiteks oma toodanguga."

Lapsed lõid tööde juures kaasa

Elva väikelastekodu direktor Kai Räisa tänas kingituse tegijaid südamest. "See kingitus on nii suur rõõm, et ma ei oskagi seda sõnadesse panna," ütleb ta. "Kui eelmise aasta sügisel kauaoodatud kanalisatsioonitrass meie majadeni jõudis, oli heameel suur, kuid kohe tekkis ka mure, kuidas kaevamisjärgselt õueala korda saame. See, et Ikodori meestele silma jäime ja nad nägid võimalust õlg alla panna, on lihtsalt suurepärane. Valmiv lahendus on nagu kirss tordil – värvid sobivad, töö on tehtud kiirelt ja korralikult. See kõik on nii äge!"

Räisa räägib, et lapsed tiirutavad ratastega ja pisematel on hea nii kolmerattalise kui abiratastega rattaga harjutada. "Eks lapsed lõid usinalt ka tööde juures kaasa: oli neid, kes tahtsid kive tõsta, oli neid, kes liiva kivide vahele harjata. Tulemus on super," ütleb direktor. "Ideaalis näen, et samasugused kivid ümbritsevad kogu esimest maja. Kui on mõni ettevõte, kes sooviks Ikodoriga kampa lüüa ja nende algatust edasi arendada, siis võiks kas meie või otse nendega ühendust võtta."

"Päris sellist kogemust," jätkab lastekodu direktor, "et üks ettevõte tuleb ja ütleb, et teil on siin see või teine asi, mille juures meie oma toodete ja teenustega appi tulla saame, kohe ei mäletagi. Ja pean ausalt ütlema, et poleks ilmselt midagi sellist ka küsida osanud või julgenud."

Puudu paar kiikumiskohta

Kai Räisa sõnul on neid üldiselt päris palju, kes lastekodusid ja ka Elva väikelastekodu toetavad ja abistamisvõimalusi otsivad. Näiteks sel aastal on toimunud Elva Motoklubi organiseeritud sõidud Soome ja Tallinnasse, Tarmo Salu ettevalmistatud väljasõit Jaaniussi puhkekeskusesse, Otepää Majanduslike Noorikute korraldatud Pärnu veekeskuse külastus ja alles hiljuti viis Honda Club of Estonia lapsed Otepää seiklusparki. Koostööd on olnud ka kohalike lionsitega, SG Glass Estonia SE jt ettevõtetega. "Suurim rõõm oli see, kui aasta alguses puhtalt annetuste abil uue bussiga koju saime sõita," rõõmustab Räisa.

"Arvan, et inimesed ja ettevõtted abistaksid rohkemgi, kui oskaksime paremini küsida – selle teadmiseni viis just see kingitus Ikodorilt. Võib-olla on veel ettevõtteid, kes hea meelega meie kodusse panustaksid, aga me pole lihtsalt kokku saanud," räägib Kai Räisa.

Hetkel on Elva väikelastekodus puudu paar kiikumiskohta. Lapsed on nii suured, et vajavad kooliekskursioonideks telke ja magamiskotte. Üks eriti tubli spordipoiss vajab jalgpallijalatseid ja tuge vormide/võistluste ja muu osas. Laste voodipesu vajab järk-järgult väljavahetamist. Kohti, kuhu annetusi ja abi paigutada, jagub, lisab Räisa.