Sotsiaalminister Hanno Pevkur pareeris kõik opositsioonisaadikute alkoholi tarbimist ja kättesaadavust piiravad ettepanekud soovitusega, et tuleb ära oodata rohelise raamatu valmimine. Foto: TEET MALSROOS
Andres Põld 31. mai 2012 06:57
Sotsiaalminister Hanno Pevkur pareeris eile kõik riigikogu opositsioonisaadikute esitatud alkoholi tarbimist, reklaamimist ja kättesaadavust piiravad ettepanekud soovitusega: ootame ära "Alkoholipoliitika rohelise raamatu" valmimise!

Nimelt valmistavad seitse eri töörühma ette nn rohelist raamatut, millest saab riigi aetava alkoholipoliitika alusdokument. Muu hulgas tegelevad töögrupid alkoholi hinna- ja maksupoliitiliste ja salaalkoholi leviku piiramise, turunduse reguleerimise, alkoholi kättesaadavuse vähendamise ning teavitus- ja ennetustööga.

Näiteks tegi Keskerakonna fraktsiooni liige Priit Toobal ettepaneku peale alkoholiaktsiisi tõstmise võtta kalevi alt välja alkoholi reklaami täielikult keelustav eelnõu, mis kuid tagasi läbis suures saalis ka esimese lugemise. Ministrilt kõlas vastuseks, et raamatu töörühmad tegelevad teemaga ja kõiki küsimusi tuleks vaadata tervikuna.

Noored ei pruugi imeraamatut lugedagi

"Kui nad [ettepanekud?] on laual, siis kindlasti me tuleme ka mingite ettepanekutega, loomulikult vastavalt sellele, mis on võimalused, kas siis riigikogu saali, kui on seadust vaja muuta, või siis valitsusse, kui on vaja mingit valitsuse määrust muuta," märkis Pevkur.

Ministri väitel on alkoholireklaam reguleeritud ja piiratud alkoholiseaduses ka täna, lisaks on tootjad eelmisel aastal umbes samal ajal kui praegu ehk umbes aasta tagasi kokku leppinud eneseregulatsioonis, et teatud juhtudel alkoholireklaame ei näidata, kuigi see oleks kellaajaliselt lubatud.

Kui endine keskerakondlane Rainer Vakra tegi ettepaneku keelustada tanklates alkoholi müük, kõlas ministrilt taas vastuseks: "Ootame rohelise raamatu ära, siis käime kõik need meetmed läbi, ka siin saalis ma olen valmis seda tegema!"

Kui saadik Viktor Vassiljev juhtis Pevkuri tähelepanu sellele, et noored ei pruugi valmivat imeraamatut lugedagi, ja küsis ministri isiklikku arvamust alkoholi reklaami keelustava eelnõu kohta, siis ütles minister, et tuleb leida mõistlik kompromiss keeldude ja lubatud konkurentsi vahel. "Kindlasti ei tasuks ühtegi võimalust maha matta, selleks et tarbimise numbrid tuleksid alla. Küll peavad need olema ühest küljest proportsionaalsed ja teisest küljest loomulikult kogu ühiskonnale vastuvõetavad ja arusaadavad, aga eelkõige sellele saalile ja selle saali enamusele," lisas ta.

Ministri kinnitusel on riigi eesmärk tuua alkoholi tarbimine aastas elaniku kohta seniselt pisut enam kui kümnelt liitrilt kaheksa liitrini ehk Rootsi tasemele. Rohelise raamatu koostamise eest vastutab sotsiaalministeerium ja see peaks valmima aasta lõpuks.

Karskusliit pole raamatu osas liiga optimistlik

Karskusliidu esimees Lauri Beekmann ütles, et nemad pole rohelise raamatu osas liiga optimistlikud. "Omajagu ebaselge on see, millise jõuga saavad selles raamatus olevad poliitilised ettepanekud olema valitsusele. Ja negatiivseks peab tõepoolest pidama ka seda, kui viidates rohelise raamatu protsessile loobutakse kohestest sammudest," nendib ta. "Oleks kahju, kui me kõik osaleksime hetkel protsessis, mis lihtsalt lükkab veelgi edasi vajalikke poliitilisi otsuseid." Beekmanni sõnul on alkoholiprobleem Eesti rahval olnud kogu aeg ja kahjuks ei ole olnud ühtegi reaalset plaani ega strateegiat selle kahju vähendamiseks. "Nii et ühelt poolt me võime öelda, et oleme justkui pidevalt plaani pidanud ja tegudeni pole terviklikus mõttes jõudnud," ohkab ta. "Teiselt poolt oleme optimistlikud ja kiidame heaks iga positiivse sammu. Samas suhtume väikse kartusega sellesse, kas valitsusel jätkub piisavalt poliitilist tahet, et rohelist raamatut hakata ellu rakendama."