Eesti uudised

Kavandatav Kerese-hoone hirmutab naabreid (27)

Tiina Kaukvere, 22. mai 2012 07:00
PRAEGU VEEL PARK: Praegu haljendab Hariduse tänava ja Pärnu maantee nurgal veel park, kust küll Paul Kerese kuju hästi välja ei paista. Foto: Arno Saar
Tallinna Hariduse tänava elanikud ja Prantsuse Lütseumi direktor Lauri Leesi võitlevad plaaniga rajada naaberkrundile Paul Kerese pargi asemel suur ja modernne ärimaja. Hoone eskiislahenduse on mitmed ametnikud aga juba heaks kiitnud.

"Viimane info, mis meieni jõudis, oli eelmise aasta jaanuarist, et linn saavutas kinnistuomanikuga kokkuleppe ja Paul Kerese ausammas jääb oma kohale," räägib Hariduse tänaval elav moekunstnik Aldo Järvsoo, kelle sõnul uskusid ümberkaudsed elanikud, et Kerese pargi asemel aadressile Tõnismägi 11a/Pärnu maantee 44 ka ühtegi hoonet ei ehitata.

Valgust alla normi

"Lõpuni me veel ei tea, mis sinna tuleb, aga tõenäoliselt bürood ja üleval korterid," ütleb Redmont Invest ASi juht Guido Kundla. Plesart Stuudiod OÜ projektijuht Vahur Kliimand lisab, et hoone ette ehitatakse avatud väljak, kuhu jäetakse kasvama läänepärn, mille kõrval hakkab seisma Kerese monument. Nii paistab malekuulsus kõigile paremini kätte. Kliimandi sõnul plaanitakse kogu ärimaja nimetada Kerese järgi.

"Avastasin juhuslikult, et minu aknast kümne meetri kaugusele võib ikkagi kerkida klaassein," ütleb Järvsoo, et tema korterisse paistaks seetõttu vähem valgust. Tuvi 18 elamu korterites võib aga päevavalgus väheneda isegi üle normi.

Uue ärihoone naabermajaks jääks Prantsuse Lütseumi algklasside hoone, mille kõrval asetsebki praegu roheline park Paul Kerese kujuga.

"Asi ei ole tegelikult seotud sellega, kas see hoone varjab päikest või mitte, me elame ju linnas. Aga linnas on nii palju täis ehitamata maad, miks neil on vaja seda pisikest roheala täis ehitada, see pisike roheline sfäär ära kaotada? See on hingamisruum, mida meie kvartalis nagunii eriti ei ole," ütleb Prantsuse Lütseumi direktor Lauri Leesi. Ta lisab, et tema kindlasti ärihoone ehitusega nõus ei ole.

"Liikluskorraldus muutub drastilisel määral," väidab Järvsoo. Maja alla kavatsetakse ehitada parkla 160 autole, mis hakkaksid sisse ja välja sõitma algklasside hoone kõrvalt. Kliimand ütleb, et liiklus suureneb mõistlikkuse piires. Ja eskiislahendus on juba transpordiametiga kooskõlastatud.

Uue ärihoone vastu on peale Hariduse 13 elanike ka kortermaja Hariduse 11 asukad, kuid Järvsoo kinnitusel oleks vastaseid kindlasti veelgi, aga Tõnismäe ja Tuvi tänava inmesed lihtsalt ei tea ehitusplaanist midagi.

Keset UNESCO pärandit

Veidi enne 15. maid, kui planeeringu eskiislahendust kogunes arutama Tallinna Kesklinna halduskogu, sai Järvsoogi sellest teada. "Paari tunniga kogusime 16 allkirja läheduses elavatelt inimestelt," ütleb ta, et läks nende allkirjadega halduskogu istungile. Siiski andis Kesklinna halduskogu omalt poolt detailplaneeringule rohelise tule.

"See ala kuulub muinsuskaitsevööndisse, arhitektuurimälestise kaitsevööndisse. Kõige ettevaatlikumaks tegev on see, et planeeritav hoone jääb ka UNESCO maailmapärandi vaatekoridori keskele! Ja ma tean, et selliste jamade pärast võime oma UNESCO nimetusest ilma jääda. Mul endal on muinsuskaitsealal maja, meil ei tule mõttesse, et me võiksime panna ette plastist aknad," ütleb Järvsoo.

Tallinna linnaplaneerimise ameti juhataja Anu Hallik nõustub, et planeeritav ala asub piiranguvööndis, kuid möönab, et ehitustegevus pole siiski keelatud, ainult et kruntidele ehitamisel kehtivad kitsendused.

Kliimandi sõnul on arvestatud näiteks, et maja tagant peab Niguliste kiriku torn paistma jääma, mistõttu ehitataksegi hoone kuue-, mitte kaheksakorruseline.

Hallik rahustab, et kinnistute detailplaneeringu eskiislahendus on alles koostamisel ja kooskõlastused peab saama nii Kesklinna vanemaga, kultuuriväärtuste ametiga, keskkonnaametiga kui ka transpordiametiga. Kliimandi kinnitusel on projekt enamiku ametkondadega juba kooskõlastatud.

Korb: krundil võiks midagi kaasaegset olla

"Kooskõlastajad esitavad arvamuse eskiislahenduse kohta ja omapoolsed tingimused detailplaneeringu koostamiseks. Tingimusi kaalub Tallinna linnaplaneerimise amet ja esitab siis eelnõu detailplaneeringu koostamise algatamiseks linnavalitsusele," ütleb Hallik. Pärast planeeringu algatamist tuleb selleavalik arutelu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee