MSAd ilma erakondadeta? Jah, palun! (6)

ÕL 21. mai 2012 07:00
Raha paneb endiselt kõige paremini paika, kes on kes. Näita poliitikutele eemalt rahapatakat ja nad võtavad kõik sama laulu üles. Ei ole vahet, oled sa aastaid opositsioonis istunud või kõik see aeg koalitsioone moodustanud.

Kurb, aga DASAdele laulsid kiidulaulu ka mõned poliitikud, kes on seni silma paistnud harukordse mõistlikkuse ja asjatundlikkusega ning kes muidu niisama ei plõksi. Aga mis teha, kui sajad tuhanded eurod ootavad siinsamas, käeulatuses. On mõnel mehel väiksemategi summade peale katus sõitma hakanud.

Sisuliselt seisab asi lihtsalt äravormistamise taga, ainult avalikkus jälle õiendab ja mingi vabasektor väidab, et nende arvamusega pole arvestatud ja üldse, kaasamine jäänud sel korral jälle tegemata.

Lihtne on liigitada ilmselgeks populismiks roheliste ettepanekut anda DASAdele riigieelarves ette nähtud raha vähiraviks. Sel jutul on jumet. 900 000 eurole, mis maailmavaate sihtasutustele juba eraldatud on, kuigi MSAsid veel olemaski pole, leiaks hästi järele mõeldes kindlasti palju parema lahenduse kui seda neljale erakonnale jagades. Muide, fakt, et maailmavaadet tohivad riigi rahaga arendada vaid neli parlamenti pääsenud parteid, on iseenesest täiesti arusaamatu ja ebademokraatlik.

Kui ikkagi leitakse, et maailmavaade vajab lausa möödapääsmatult arendamist, on suurepärane võimalus luua üks ja erakondadest sõltumatu MSA. See võiks tegelda üldsuse harimisega poliitika ja demokraatia alal, selgitada meie valimissüsteemi ja erakondliku maastiku olemust ja toimimist ja nii edasi. Nagu Saksamaal, mida erakonnad eeskujuks toovad. Ning mis peamine – seda tuleks rahastada riiklikult, erakondadest sõltumatult. Nii kaoksid ka ohud erakondadele uute varjatud rahastamise skeemide tekkeks.

Kui erakonnad nüüd tõttavad väitma, et selline sihtasutus ei saa levitada ideid välismaal, siis milles küsimus, tutvustage ise oma aateid raja taga, palju soovite. Ainult et olemasoleva raha raames, palun. Niigi maksab Eesti riigieelarvest ühe elaniku kohta erakondadele mitu korda rohkem raha kui Saksamaa.