Eesti uudised

Ivo Linna: kas nagu Vene ajal – ainult riigi- ja Kesktelevisioon? (53)

Teet Teder, 19. mai 2012, 09:02
PETTUNUD: Ivo Linna oma usaldust tekitava olemisega oli ilmselt digipöörde korraldajate parim valik reklaamnäoks. Kui nii selline mees räägib, ju siis petta ei saa. Nüüd on laulja ise pettunud, kui Kanal 2 ja TV3 enam tõesti tasuta ei näe. Foto: Peeter Langovits/Postimees
Kanal 2 ja TV3 ähvardavad end vabalevist välja viia ja tasuliseks muutuda

Digipöörde ajal ligi kaks aastat tagasi lubasid telekanalid ja valitsus, et tasuta Eesti kanaleid jääb televaatajale küllalt, tuleb veel juurdegi ja muretsemiseks pole põhjust. Ostke ainult digiboks või vahetage teler uuema vastu.

Tuhanded inimesed jäid mesijuttu uskuma, vahetasid 2010. aasta suvel oma analoogteleri digitaalse vastu, ostsid kalleid digibokse ja uusi antenne. Niipalju eestlasi oli korraga katustel ilmselt ainult augustitormi ajal. Mis see üks kord raha siis välja käia ei ole, mõeldi.

Läks vaevalt pool aastat, kui vabalevist ehk tasuta vaatamisest kadusid kaks esimest kanalit – Kanal 11 ja TV6. Läks veel veidi ja Eesti suurkanalid Kanal 2 ja TV3 sahistasid tasuliseks muutumisest. Nüüd lubavadki nad ähvarduse teoks teha.

1. juulil, täpselt kaks aastat pärast suuri lubadusi digipöördel, näeb tasuta vaid kolme kanalit: ETV, ETV2 ja Tallinna Televisiooni.

Ivo Linna: lubadused kehtivad lühikest aega

Vabalevikanaleid vaatavaid peresid, kes näevad telekat digiboksi ja oma antenni kaudu, on TNS Emori uuringu järgi Eestis 75 000 ehk 13,4% televaatajatest. Nende hulgas on ka toonane digipöörde reklaamnägu Ivo Linna, kes maailmakanaleid ei näe, aga Eesti kanalite vahel meeldib talle klõpsutada küll.

"Ma ei tee endale sellest vabalevist äraminekuga probleemi, aga mul oleks kahju, kui mu armastatud krimisarjad, nagu "CSI" ja "Mentalist", jäävad nägemata," räägib Linna, et peab nüüd kalkuleerima, kas tal tasub oma suhteliselt vähese telerivaatamise tarvis kanaleid raha eest ostma hakata või mitte.

"Teisalt saan aru, et tegu on kapitalismiga. Sellega tuleb harjuda, et sulle määritakse toode pähe lubadustega, et nii jääb igavesti. Aga igavik, nagu me teame, on lühike aeg. Läheb mõni päev mööda ja räägitakse teist juttu. Öeldakse, et tegelikult te ei saanud kontekstist aru," püüab Linna äri ajamist mõista, aga lubab selle juures endale kurva muige. "Jääb nagu nõukogude ajal – riigitelevisioon ja Kesktelevisioon."

Õnneks Ivo Linnal kõige odavam digiboks ei ole ja ta saab oma aparaati mõne operaatori kaardi sisse osta ning kuutasuga mitmeid kanaleid vaadata. Paljud ostsid aga toona kiidetud odava boksi, kuhu niisugust kaarti panna ei saa, ja peavad selle nüüd kõigi Eesti kanalite vaatamiseks välja vahetama.

Telekanalid tahaksid, et teenusepakkujad-kaablioperaatorid maksaksid neile osakese oma kasumist, mida nad teenivad erakanalite toodetud sisu vahendades. Operaatorid aga keelduvad. Seadus neid otseselt vabalevis olevatele erakanalitele maksma ei kohusta.

Erakanalid väidavad, et ega nad ahned ole. Kanal 2 juht Urmas Oru on rääkinud 50 eurosendist igalt kliendilt TV3ga kahe peale. Kas selle peaksid kinni maksma kliendid, kes teleri eest juba kuumaksu maksvad?

Kuigi praegu ei oska Elioni nutiTV programmijuht Marko Levo öelda, milline hinnatõus tuleb või kas üldse tuleb, paneb 50sendine hinnalisa lihtsa inimese muretsema.

Riigi poputatud erakanalid ei pea sõna

"Selle 50 senti elaks üle, aga ega see meeldiv küll pole, kui hindu tõstetakse. Tegelikult – valikut pole, pead maksma," ütleb kaheliikmelise leibkonna perenaine. See pere ajab kuus kahe peale läbi ainult ühe invaliidsuspensioniga, mis on alla 300 euro, aga Elioni paketist loobuda ei saa. "See on meie jaoks siiski siiani kõige odavam võimalus. Ja tee mis tahad, telekas on maainimese jaoks põhimõtteliselt ainuke meelelahutus. Teater ja kino läheksid kaugele sõites jube kalliks. Ja minu jaoks on ka nett väga tähtis infoallikas. Mina ei saa midagi muud teha, kui hambaid krigistada," ütleb perenaine, et maksma peab, ehkki rohkem välja anda ei tahaks kohe kuidagi.

Marko Levo kinnitab, et TV3 ja Kanal 2 näitamisega kaasnevad kaablifirmale kulud. "Maksame autoritasusid mõlema telekanali sisu muusika ja audio-visuaalsete teoste autoritele ning esitajatele. Lisaks on meie kanda signaali transport alates telekanalist kuni klientide kodudeni. Samuti ei küsi me nendelt kanalitelt signaali edastamise tasu. Õhu kaudu levimise eest nad aktsiaseltsile Levira maksavad."

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi avalike suhete osakonna juhataja Kalev Vapperi sõnul räägiti digipöörde ajal teavituskampaaniatel seda, mida lubasid eratelekanalid ehk – nad tulevad vabalevisse ja jäävad sinna. "Digitelevisioonile üleminekuks moodustatud valitsuskomisjoni kuulus ka Kanal 2 juht härra Oru," lisab Vapper. "Seega vaataks siinkohal ka erakanalite otsa, kes oma sõna ei pea. Eratelekanalitele on tehtud kultuuriministeeriumi eestvedamisel mitu soodustust: ERRist kaotati reklaam, loobuti ringhäälinguloa tasust, millega eratelekanalid hoidsid kokku ümmarguselt 50 miljonit krooni, anti erandkorras ringhäälinguload ilma konkursita kuni aastani 2015," loetleb Vapper, kuidas erakanaleid poputatud on.

Samas ütleb ta, et kui ka seadust täpsustada, mida kultuuriministeerium korduvalt teha on soovitanud, siis kokkuleppe, kui palju maksta, peavad kanalid kaabellevifirmadega ise sõlmima. "Samuti võivad nad alati ikkagi vabalevist lahkuda, kui nende ärimudel seda soosib. Riik ei saa siinkohal sundida kedagi televisiooniteenust osutama," nendib Vapper.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee