Kodu

Rõduaed pakub ilu ja maitserõõmu 

Kadri Penjam, 18. mai 2012 07:03
Pea plaani: Istutama tasub hakata siis, kui on täpselt läbi mõeldud, mida, kus ja milleks tahetakse rõdul kasvatada. Foto: Alamy/aop
Neilegi, kel sõrmed istutamise-kasvatamise järele sügelevad, aga endal aialappi pole, ei pea aiapidamine unistuseks jääma, kui korteril on kas või tillukene rõdu – sealgi saab üht-teist kasvatada, nii silmailuks kui ka suhupistmiseks.

Rõdupottides annab kasvatada pea kõike, kinnitab aiakaupade müügikeskuse Flores müüja-konsultant Tiiu Leppimann. Rõdu annab võimalusi katsetada värvide ja vormide, erinevate istutusnõude ning ripp- ja ronitaimedega. Ainsaks piiranguks on rõdu või terrassi suurus ning oma fantaasia.

Ilutaimede kõrval saab rõdul kasvatada maitsetaimi, aga ka lehtsalateid, tomatit, paprikat, kabatšokki, kõrvitsat, kartulit, maasikaid, soovi korral isegi porgandit ja kaalikat, loetleb Leppimann. Tema kinnitusel on ka õunapuid, mis rõdupotis hakkama saavad, näiteks sammasõunapuu "Arbat", millel on püstjas, umbes 30–50sentimeetrise läbimõõduga võra ning õied ja viljad moodustuvad tihedalt ümber tüve. "Kartuli kasvatamiseks sobib nii ämber, korv, kast kui ka mõni suurem tugevast materjalist kott," juhendab Leppimann. "Et saak kiiremini kätte saada, tasuks valida varasem sort. Kui kartulit kasvatada suuremas kotis, võib teha selle külgedele sisselõiked ja istutada sinna veel ka maitsetaimi."

Rõdul maasikaid kasvatades tasub valida taasviljuv sort "Selva", mis annab saaki juuni lõpust esimeste sügiseste öökülmadeni. Roosaõielist maasikat "Pink Panda" soovitab Leppimann nii lillepotti kui ka pinnakatjaks.

Ka algaja saab hakkama

"Rõduaianduses ei ole midagi ülesaamatult keerulist," julgustab Tiiu Leppimann ja soovitab esimest korda taimi istutama asudes alustada planeerimisest. Taimevaliku asjus seab piirid pigem kasutatava ala suurus ja valgustingimused: kas rõdu on avatud hommikupäikesele, on seal tugev lõunapäike või saab taim ainult lühikest aega õhtupäikest. Kindlasti peab arvestama sellega, kui palju on endal suve jooksul aega taimedega tegelda. Rõduaed või mistahes konteineraed vajab iga päev hoolitsust.

"Kui olete välja mõelnud, mida ja kui palju kasvatada soovite, on aeg valida istutusnõud," jätkab Leppimann. "Istutada võib kõikvõimalikesse anumatesse-mahutitesse, rõdukast ja lillepott pole sugugi ainsad võimalused."

Võite teha ise sobiva suurusega kastid, võite valida kodus olevate anumate hulgast: ämbrid, potid, korvid, veini- või muu kauba kastid, plekkpurgid jmt. Müügil on ka spetsiaalsed istutuskotid.

"Oluline on, et inimesele endale meeldiks ja et üldmulje rõdust jääks kena ja sobiks majaga," märgib Leppimann.

Kortermajas soovitab ta kindlasti arvestada ka naabritega: et kastmisvesi alumise naabri rõdu ei uputaks, et taimepraht ikka koristatud saaks enne, kui tuul selle laiali kannab ja et kõrvaltnaaber ei peaks oma rõdule tungiva pealesunnitud ronitaimega võitlema.

Mulda ei maksa asjata raisata

Ükskõik, missuguse istutusanuma valite, kindlasti peaks selle põhjas olema auk, et liigne kastmisvesi saaks ära voolata. Nõu täitmist tuleb alustada kergkruusaga. Kergkruusa peale laota mõni kiht ajalehte, et muld ei saaks kruusa vahele vajuda ja anuma põhjaava ummistada. Siis täida ülejäänud nõu mullaga.

Kui rõdu on väga soe ja päikeseline, tasub mulla hulka segada niiskust hoidvat geeli või perliiti, see vähendab oluliselt kastmisvajadust ja parandab mulla õhuvahetust.

Unustada ei maksa ka väetamist. Taimi toiduks kasvatades tasub eelistada loodusväetisi, mis segatakse mulla hulka – siis saab taim iga kastmisega vajaliku portsu toitaineid kätte.

Lõpuks tuleb muld istutusnõus korralikult kinni vajutada, jättes kindlasti ruumi ka kastmisveele.

Kui rõdu kaunistamiseks sobib hästi kõrge anum, mis istutatavate taimede tarvis on ülemäära sügav, võib osa sellest täita näiteks penoplastiga. Kogu anuma täitmine mullaga oleks asjatu kulutus, sest taimejuured ei tungi nagunii nii sügavale. Muld on ka raske ja täis anumat oleks vajadusel vaevaline liigutada.

Taimi valides tasuks mõelda, millised on need maitsetaimed, mida olete kõige rohkem harjunud tarvitama ja kui palju neid kasutate. Kas tahate kasvatada ka tomatit või paprikat, ehk mahutada mõni pesa kartulit ämbriga kuskile rõdunurka?

Kes tahab saada korraga nii õiteilu kui ka lisa toidulauale, neil soovitab Leppimann valida õitsejad, mida kasutatakse ka maitse- või ravimtaimedena: lillhernes, magun, mugulbegoonia, mungalill, peiulill, portulak, päevalill, saialill, raudürt, õisuba jmt.

Rõduaianduse puhul saab hakkama õige väikeste kulutustega. Taimede hooldamisel on vaja aiakääre, olemas peaks olema kastekann või muu taimede kastmiseks sobiv anum. Istutusanumate valik on ka hinna järgi kauplustes suur, leidlik aiapidaja kasutab selleks ära juba olemasolevad või isetehtud kastid-ämbrid-kotid. Taimed saab odavamalt, kui need seemnest ise ette kasvatada – see on nüüd küll juba tarkus tulevaks kevadeks. Hea võimalus säästa on ka taimi teiste (rõdu)aednikega vahetada – kui hakkate taimi ise ette kasvatama, juhtub ikka midagi üle jääma.

Allikas: Aiakaupade müügikeskus Flores

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee