Repliik

Tõstaks tulumaksuvaba miinimumi?  

A. R., Pärnust , 15. mai 2012, 07:01
Mind ajendas sõna sekka ütlema viimase aja vastukampaania sotside populaarsuse tõusule. Püütakse maalida tonti sotside maksupoliitikast, kuidas siis pole mõtet enam üldse tööl käia, vaesust pole mõtet ümber jagada jne.

Tegelikult on praegune valitsus kokkuvõttes makse ainult tõstnud. Kui 2009. aastal vähendati tulumaksu 1% võrra, siis sama aasta juunis tõsteti töötuskindlustusmaksu 0,6%-lt 2,0%-ni ja juba augustis 2,8%-ni, seega tõus oli kokku 2,2%! Tol hetkel oli seda vaja, kuid kus oli see kiidetud maksude alandamine?

Valitsusliidu poliitikud väidavad, et need kaks maksu on täiesti erinevad asjad, kuid maksukoormuse seisukohalt pole ju tähtis, mis nime all maks meie palgast maha läheb. Lisaks kõik teised maksude tõusud (käibemaks 20%-ni jne) ja muude hüvitiste muutmine inimeste kahjuks nagu hambaravitoetuse kaotamine, haiguspäevade tasu vähendamine jne. Vaatamata sellele, et me pidevalt kuuleme, milleks kõigeks Eesti riigis raha ei jätku, kavatseb valitsus alandada tulumaksu, täites valimislubadusi.

Algselt väideti kategooriliselt, et töötuskindlustuse maksu pole võimalik alandada, kuid juba on paigas tulumaksu alandamine 1% võrra 2015. aastal. On ju tõesti tore, kui tööinimesele jääb raha rohkem kätte. Mina usun, et 70–80% Eesti töötegijaist on suhteliselt madalat palka saavad inimesed. Riigi keskmine palk ca 865 eurot pole kindlasti mitte enamiku palgasaajate töötasu. Võtame, et 8 inimest (80%) saab 500 eurot kuus ja 2 inimest (20%) saavad kõrget palka – ongi keskmine käes! Kuigi – väga paljud saavad ju tegelikult hoopis miinimumpalka ehk 290 eurot, kui sedagi (osaline tööaeg jne).

Kui palju jääb tööinimesele raha rohkem kätte, kui tulumaksu alandatakse 1% võrra? Arvestades kehtivat tulumaksuvaba miinimumi 144 eurot, jääb miinimumpalgaga töötajale kuus raha rohkem kätte ca 1,3–1,4 eurot (arvestada tuleb ka töötuskindlustust ja II samba makse), 500eurose palga puhul 3,3 eurot. 1600eurose palga puhul aga annab 1% maksu alandust ca 14 eurot kuus. Raha jääb tuntavalt rohkem kätte neile, kellel seda nagunii rohkem on. Kusjuures kaubad ja teenused on kallinenud ja kallinevad kõigi jaoks ühtemoodi (sh käibemaksu tõus 2% jm).

Tänaseks on unustatud aga üks teistsugune valimislubadus tulumaksu alandamise kohta: tulumaksuvaba miinimumi tõstmine. Miinimum tõusis viimati 2008. aastal 2250 kroonini (144 eurot). Lubadus oli seda tõsta järgnevatel aastatel 250 krooni (16 euro) võrra, nii oleks igale maksumaksjale kuus rohkem kätte jäänud 3,4 eurot. Nelja aastaga oleks tulumaksuvaba miinimum nüüdseks võinud tõusta 64 euro võrra ja see tähendab, et igale maksumaksjale jääks kuus raha rohkem kätte 13,4 eurot.

Seega – antud lubadus alandada tulumaksu tuleks täita eelkõige tulumaksuvaba miinimumi tõstmise, mitte tulumaksu määra alandamise kaudu. Tulumaksu protsendi alandamisega suureneb põhiliselt vaid rikaste maksumaksjate tulu (riik kaotab tulu mõlemal juhul).

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee