KÜLL MINA JUBA TEAN: «Varsti jõuame su riigile järele ja siis lähme ka mööda,» võib meie valitsusjuht Andrus Ansip juba praegu Soome riigipeale Sauli Niinistöle ülevalt alla vaadata. Tähtis on, et vähemalt plaan on olemas.Foto: Tiina Kõrtsini
Andres Põld 10. mai 2012 07:00
Peaminister Andrus Ansipi kinnitusel on Eesti (majandus)areng olnud küll kiire, kuid 20 aastat ei ole olnud piisavalt pikk aeg, et 50 aastat kestnud okupatsiooniaega tasa teha.

"Soome ei pidanud üle elama 50 okupatsiooniaastat ja seetõttu on Soome elatustase praegu märksa parem kui ta on Eestis," rääkis valitsusjuht riigikogu infotunnis. "Eestis plaanimajanduse viljakates tingimustes meie majandus- ja elatustase paraku kängusid ja 20 aastat ei ole olnud piisavalt pikk aeg, et kaotatud aega tasa teha ja saavutada see elatustase, mis soomlastele on võimalik."

Peaminister tõdes, et kunagi, enne Teist maailmasõda, oli elatustase Eestis ja Soomes enam-vähem võrdne ja võrreldav, aga siis läksid kahe riigi teed lahku.

Ansip lisas, et Eesti areng on olnud ikkagi suhteliselt kiire. Kui võrrelda sisemajanduse kogutoodangut elaniku kohta, on Eesti oma 68 protsendiga suhteliselt tagasihoidlikul kohal, ent alles 10 aastat tagasi oli meie elatustase võrreldes Euroopa Liidu keskmisega 45%. "Ehk siis areng on olnud üksjagu kiire. Andke aega ja me jõuame soomlastele järele!" kinnitas Ansip.

Üle-eelmisel aastal moodustas Eesti SKT inimese kohta 64% ELi keskmisest. See andis 27 liikmesriigi võrdluses 22. koha, teatas ERR.

ELi statistikaamet Eurostat avaldas eelmise aasta lõpul, et 2010. aastal jäi Eesti SKT inimese kohta 2009. aastaga võrreldes samaks, kuid 2008. aastaga võrreldes langes.

ELi rikkamate riikide esiviisikus olid Luksemburg, Holland, Iirimaa, Taani ja Austria. Rootsi oli kuuendal ja Soome üheksandal kohal.

2007. aasta valimiste eel lubas Reformierakond viia Eesti aastaks 2022 Euroopa viie rikkama riigi sekka. Peaminister on ka hiljem korduvalt rõhutanud, et rahva pilkealuseks saanud plaan on reaalne.

Ansip pole esimene riigipea, kes mõne riigi kinni lubab püüda – möödunud sajandi keskpaiku lubas toonase kommunistliku NSV Liidu juht Nikita Hruštšov Ameerika Ühendriikidele majanduslikult mitte ainult järele jõuda, vaid neist ettegi minna.