KLIIMAKATASTROOF: Rooma klubi värskes tulevikuennustuses teeb enim muret kliima globaalne soojenemine, mille tagajärjel valitsevad maailmas 40 aasta pärast palju kannatusi tekitavad äärmuslikud ilmastikunähtused. Foto: AFP/Scanpix
Aadu Hiietamm 10. mai 2012 07:00
Rooma klubi esitas värskes raportis taas hoiatava tulevikunägemuse

Nelikümmend aastat tagasi šokeeris mõttekoda Rooma klubi maailma hoiatava tulevikuprognoosiga "Kasvu piirid". Äsja otsustas Rooma klubi taas tulevikku vaadata. Vastses aruandes ennustatakse maailma arengut kuni aastani 2052.

Meid ootab suhteliselt tume tulevik, arvavad Rooma klubi teadlased raportis "2052". Inimkond on selleks ajaks loodusressursid suures osas ammendanud ning nii mõndagi piirkonda ähvardab kollaps.

Globaalne soojenemine

Enim teeb Rooma klubi teadlastele muret kliima soojenemine, millele inimkond pole seni suutnud piiri panna. "Me toodame praegu igal aastal kasvuhoonegaase kaks korda rohkem, kui metsad ja mered suudavad neelata," ütles Rotterdamis aruande tutvustamisel Norra majandusekspert ja tuleviku-uurija Jorgen Randers. Süüdi on selles poliitikud ja ärimehed, kes mõtlevad ette vaid väga lühiajaliselt.

Kasvuhoonegaaside tootmise kõrgpunkt saavutatakse 2030. aastaks ning siis peaks see hakkama vähenema. Ent sellest ei piisa, et saavutada püstitatud eesmärk, mis näeb ette piirata üleilmne temperatuuritõus kahe kraadiga. On oodata, et aastaks 2080 kerkib keskmine temperatuur maailmas 2,8 kraadi.

2052. aastaks tõuseb globaalse soojenemise tulemusena maailmamere pind 50 cm, suviti kaob Arktikas jää, ning põuad, keeristormid, üleujutused ja muud äärmuslikud ilmastikunähtused tekitavad paljudes piirkondades nii põllumeestele kui ka puhkajatele rohkelt kannatusi.

Maailma sisemajanduse kogutoodang kasvab oodatust aeglasemalt ja on 40 aasta pärast praegusest ainult 2,2 korda suurem. Jätkub Hiina võidukäik. Suhteliselt hästi läheb ka Brasiilial, Venemaal, Indial ja Lõuna-Aafrika Vabariigil.

Rahvastiku kasv pidurdub

Mõnevõrra üllatuslikult prognoosib Rooma klubi maailma rahvastiku kasvu pidurdumist.

Teatavasti tähistas ÜRO mullu 31. oktoobril sümboolselt seitsme miljardenda inimese sündi. Aastaks 2050 ennustas ÜRO maailma rahvaarvuks 9,2 miljardit. Rooma klubi vastse tulevikuennustuse järgi kasvab maailma rahvaarv veidi pärast 2040. aastat 8,1 miljardini ja hakkab seejärel vähenema.

Järjest rohkem inimesi elab selleks ajaks linnades ning sündide arv väheneb kiiresti. Seetõttu kahaneb aastaks 2052 maailmas ka vaeste arv. Neid on kolm miljardit. Kui arengumaades vaeste arv väheneb, siis arenenud tööstusriikides majanduse stagneerumise ja ebavõrdsuse kasvu tõttu nende arv suureneb.

2020. aastatel võib maailma koguni oodata revolutsioon, kui noorel põlvkonnal katkeb kannatus kanda vanade põhjustatud keskkonnakoormust, arvab Rooma klubi liige Karl Wagner Austriast. Ta võrdleb võimalikku revolutsiooni 1848. aasta omaga, mis puhkes feodaalse valitsemissüsteemi vastu.

Rooma klubi

Itaalia töösturi Aurelio Peccei (1908–1984) eestvõttel asutati 1968. aastal Roomas kaasaegsete globaalprobleemide ja võimalike tulevikustsenaariumide uurimiseks mõttekoda ja uurimiskeskus.

Praegu ühendab Rooma klubi sadakond nimekat inimest rohkem kui 30 riigist.

Rooma klubi seni tuntuim töö "Kasvu piirid" pärineb aastast 1972. Selles osutati, et tollane kiire majanduskasv ei saa igavesti jätkuda ning tööstusriikide ilusale elule tuleb lõpp. Nüüd maailmas valitsev ebastabiilsus kinnitab, et Rooma klubi rääkis 40 aastat tagasi õiget juttu.