Eesti uudised

Tiit Veeberi käepigistus oli tugev kuni elu lõpuni (20)

Arvo Uustalu, 28. aprill 2012, 09:01
AUS MEES: Veeber läks manalateele puhta südametunnistusega – suurimate Tartu ettevõtjate sekka tõusnud mees saavutas kõik tänu oma meeletule töötahtele.  Aldo Luud
Tartu legendaarne soojaärimees vandus aastatepikkuse võitluse järel vähile alla

Ööl vastu reedet suri tavalisest katlakütjast üheks tuntumaks ja austatumaks tartlaseks tõusnud legendaarne soojaärimees Tiit Veeber. Peadpööritavast tähelennust hoolimata jäi ta alati lihtsaks Supilinna poisiks.

"Tiit võitles vähiga aastaid. Ta oli lõpuni veendunud, et tema võidab," ütleb kadunu sõber Andrus Esko. "Surmale ta ei mõelnud, aga kindlasti oleks tahtnud, et tema ärasaatmisele võivad tulla kõik soovijad."

Süda pidaski vastu

"Mõnikord võib pealtnäha paista, et olen veidi läbi, aga see on lihtsalt hetk," tunnistas toona Veeber, kellele arst oli just soovitanud südamele lõõgastumist õpetada.

"Eks tuleb tambiga edasi panna – siis on süda vähemalt normaalolukorras. Rõõmsate matusteni peab ikka vastu," ütles töönarkomaanist soojaärimees siis.

"Kas matused nüüd rõõmsad olema saavad, aga süda pidaski tal lõpuni vastu. Tiidu murdis ju vähk," tõdeb Esko.

Mullu oktoobris ütles vähiga võitlev Veeber Õhtulehele, et elab, töötab ja spondeerib täiel rinnal ja soovitab ka teistel oma haigustele mitte mõelda. Visa mees oli kaks päeva enne oma sünnipäeva tilgutite all lamanud, kuid väge täis ja säras nagu alati.

"Eks see vähk mind veidi kardab ka ja on kõvasti taandunud. Minu trikkide juures ei õnnestu tal ellu jääda," süstis ta üleriigilisel vähinädalal saatusekaaslastesse võitlusvaimu ja lisas muiates, et paanikaks pole põhjust, sest pole veel kuulda olnud, et keegi igaveseks maa peale oleks jäänud.

Labidat ei häbenenud

Kuigi Veeber töötas oma soojaimpeeriumi üles nullist, jäi ta ikka lihtsaks Supilinna poisiks. Soojaärimeest aastaid tundud Vabaakadeemia juhatuse liige Kalle Mälberg tõdeb, et Veeberi maamehelik lihtsus ei olnud poos. "Mõni aasta tagasi sõitsin sombusel sügisel Tallinnast Tartusse. Tiitu polnud kuskil. Selgus, et ta viskas koos töömeestega vana piimakombinaadi juures auravat asfalti. Selgitas, et töö peab ju ära tegema," meenutab ta.

Veeber ütles mullu Õhtulehele, et kui saatus oleks ta labida peale jätnud, siis teeks ta ka seda tööd südame ja rõõmsa meelega.

Elu esimese töökoha võttis Supilinna poiss üheksa-aastaselt, kui hakkas majahoidjaks. Paberite järgi pidas kohta küll ema, aga luuaga vehkis, lund kühveldas ja palga sai poeg.

Katlakütjast soojaärimeheks sai Veeber ränga tööga. Algkapitali ettevõtte rajamiseks ei saanud ta kombineerides ega ärastades, vaid lihtsat füüsilist tööd tehes.

"Tartut küttes teenis Veeber palju raha, aga see oli ausalt saadud. Ei finantsskeeme, ei vahendamisi, ei sekeldamisi, ei poliithäma ega projektisusserdusi. Ja mis peamine – omasid ei jäetud maha ning ei mingit Eesti mahamüümist. Otse vastupidi: Veeber pidi kodumaise turba eelistamise eest Vene gaasile lausa 14 päeva Tartu vanglas veetma," meenutab Mälberg.

Veeber annetas Tartu Peetri kiriku remondiks üle poole miljoni euro. Aga mitte selleks, et jumalalt lunastust saada või aastaid juurde küsida. Tartu Peetri koguduse õpetaja Ants Tooming tõdeb, et raha kiriku sajandiremondiks annetas soojaärimees ilma, et talt oleks seda küsitud.

"Tema andis tänuga ja meie võtsime tänuga vastu. Tänapäeval on vaid üksikud, kes annavad südamega," ütleb ta.

Ärimehe elu

Tiit Veeber sündis 6. oktoobril 1948. aastal Tartus, õppis müürsepaks, lõpetas Tartu IV töölisnoorte keskkooli ja täiendas end iseõppides. 1988. aastal asutas ta soojamajandusaktsiaseltsi Giga. Et hoida Tartu kaugkütte hind madal, hakkas ta sooja tootma kohalikest kütustest. Tema eestvedamisel rajati Emajõelinna piirile imposantne koostootmisjaam.

Tartu suurärimees saadetakse Peetri kirikust viimsele teekonnale 1. mai keskpäeval.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee