Elu

Kuidas frits Kuu pealt Maa peale kippus (9)

Triin Tael, 27. aprill 2012, 07:05
Natside baas Kuul.  www.ironsky.net
Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali avab täna soomlaste skandaalne natsi-ulmefilm "Iron Sky". Suures osas fännide rahastatud natsiulmekas esilinastus tänavu Berliini filmifestivalil vastakate reaktsioonide saatel.

"Star Treki" paroodiast "Star Wreck" tuntud 32aastase Soome režissööri Timo Vuorensola ulmekomöödia "Iron Sky" ("Raudtaevas") tegevus hargneb 2018. aastal, kui pärast Teist maailmasõda Antarktikast Kuu varjupoolele põgenenud natsid tulevad Maad tagasi vallutama. Sündmused vallandavad meesmodellist mustanahaline Ameerika astronaut

James Washington (Christopher Kirby) ja tema paarimees, kes oma kosmosesüstikuga kogemata natside salabaasi lähedusse maanduvad. Washington langeb vangi. Seepeale otsustabki Kuu füürer (Saksa filmilegend Udo Kier), et tund Maa taasanastamiseks on saabunud ja seda võimalust ei tohi kasutamata jätta.

Mustanahalise modelli juurest leitud nutitelefon, mida natsid loodavad oma kosmoselaeva Götterdämmerung juures kasutada, annab paraku otsad. Nats Klaus Adler (Götz Otto), kes geneetilistel põhjustel on määratud abielluma natsitohter Richteri kauni tütre, Maa-spetsialist Renatega (Julia Dietze), pakub end Maale sõitma samasuguse arvutusoskusega riista otsima.

Adler asubki Maa poole teele, võttes kaasa nii Washingtoni (kelle naha doktor Richter on vahepeal aariapäraselt heledaks pleegitanud) kui ka naiivse iluduse Renate, kes oma peigmehe küüdis salaja kaasa sõidab. Peatselt ristuvad natside teed Sarah Palinit meenutava USA presidendiga, kel on tagasivalimiseks vaja tõelist imerelva. Sloveenia industriaalrokistaari Laibachi muusika saatel teeb film enne kulminatsioonini jõudmist veel mitmeid veidraid käänakuid.

Pooled võtted tehti Saksamaal, stuudiovõtted Austraalias ning eriefektid meisterdati Soomes Tamperes. Suures osas fännide rahastatud natsiulmekas esilinastus tänavu veebruaris 62. Berliini filmifestivalil vastakate reaktsioonide saatel. Helsingin Sanomat juubeldas, et Friedrichstadt-Palasti saal oli viimse kohani täis, möirgas naerda ning tõi aeg-ajalt kuuldavale lausa vaheaplausi.

Kuid kriitikute vastuvõtt polnud päris selline, nagu soomlaste kosmoseodüsseia tegijad lootnud olid. "Huumor ei tõuse visuaalse sära tasemele," märkis maineka Hollywood Reporteri arvustaja David Rooney. Teise olulise väljaande Variety kriitik nimetas "Iron Skyd" pikaks, venitatud sketšiks, mis ei jaksa teoorias vaimukat natsikontseptsiooni praktikas välja kanda. Kuid ajakirja Screen esikriitik Mark Adams patsutas soomlastele soojalt õlale – tegu olla teravmeelse B-kategooria ulmekaga.

Soomlased ise on natsisaaga soojalt vastu võtnud. Esimese nädalaga kogus "Iron Sky" Soomes üle 76 000 vaataja, kuid Saksamaal oli pileti ostnud 150 000 inimest. Brüsseli fantaasiafilmide festivalil võitis linateos Hõbedase Meliési ja publiku lemmikfilmi auhinna.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee