Elu

Anne Paluver: mina pole ju see, kellele autasusid jagatakse (18)

Maarius Suviste, 23. aprill 2012, 07:00
TÄNAVUNE LAUREAAT: Anne Paluver sai Oskar Lutsu huumoripreemia täieõiguslikuks laureaadiks alles siis, kui oli ära teinud traditsioonilise Tootsi, ahjuroobi ja põlvitamise stseeni «Kevadest» Nii võttiski daam ahjuroobi kätte, pani pahema põlve maha ning luges ette pühaliku tõotuse.  Aldo Luud
Armastatud näitlejale anti eile kätte Oskar Lutsu huumoripreemia

"Ma olen elus nii vähe auhindu saanud. Mina ei ole inimene, kellele jagatakse autasusid," ütles näitleja Anne Paluver eile Palamusel.

Paluver sai auhinnaks ahjuroobi ja naljaauhinna-taiese. Kuid see polnud kõik. Asja juurde käib ka stipendium, mis on aegade suurim – Palamuse vallavanema Urmas Asteli kinnitusel üle 3300 euro. Selle kogusid kokku Palamuse kandi ettevõtted ja eraisikud.

Palamuse rahvamaja laval küsimustele vastanud Anne Paluver tõdes tuntud tõsiasja, et inimesed saavad naljast aru erinevalt. Vähe sellest – mõnel pole üldse huumorisoont. "Arvan, et mul siiski on huumorisoont," muigas Paluver, kellele on oluline satiir. "Nalja tehes võib nalja saada, aga võib ka mitte nalja saada," rääkis Paluver. Kõige hullem on tema sõnul see, kui nalja hakatakse üle rääkima. "See on tase. Siis on tõesti naljakas, kui anekdoodi rääkija oma nalja üle räägib, et kuidas sa siis aru ei saa?!"

Oma rollidest vestes tunnistas Paluver, et oma unelmate rollis seisaks ta kaks ja pool tundi laval ega räägiks ühtegi sõna. Ja ses rollis tahaks ta mängida ikka inimest, kes on vait kui sukk, aga mitte kivi või kändu.

"Mina usun hinge!"

Küsimusele, kui palju ta tunneb puudust headest sõpradest Urmas Kibuspuust ja Jüri Krjukovist, ütles Paluver: "Iga päev. Iga tund. Iga kell. Aga nad on minu jaoks kogu aeg olemas. Ma suhtun sellesse filosoofiliselt. Mina usun hinge."

Lutsu huumoripreemiat kätte andes on aastate jooksul saanud vaat et kohustuslikuks küsimuseks, milline on laureaadi suhe alkoholiga. Paluver naeratas ega jätnud vastust võlgu: "Kui ma ütlen, et joon nagu loom või üldse ei joo, siis mida see vastus teile annab?" Saalist kostis selle peale laia naeru.

Anne Paluver tegi Palamuse rahvamajja tulnutele ka nalja. Rääkis, mis Eestis 2012. aastal moes on – ühed moekamad aksessuaarid on ämber jalas ja pori näos. Seda kuulasid stoilise rahuga publiku seas istunud endine keskkonnaminister ja riigikogu liige Villu Reiljan koos prouaga ning endine Jõgeva maavanem ja praegune riigikogu liige Aivar Kokk. Muide enne üritust saalis vaba kohta vaadates ütles huumorisoonega Reiljan oma prouale: ärme esiritta istu, see pole ilus. Nii ta tahapoole tagasihoidlikult istuma jäigi.

Anne Paluver on Oskar Lutsu huumoripreemia 24. laureaat.

Preemia 1987. aastast

Esimene huumoripreemia laureaat kuulutati välja Palamuse kuulsaks kirjutanud Oskar Lutsu 100. sünniaastapäeva pidustustel 1987. aastal. Tookord pälvis selle au Priit Aimla.

Palamusel on huumoripreemia järel käinud veel Andrus Kivirähk, Eino Baskin, Luule Komissarov, Peeter Oja, Ita Ever jpt. Laureaat valitakse välja rahva pakutud kandidaatide hulgast. Aujärje rahaline suurus on igal aastal erinev, olenedes toetajate ja korraldajate võimalustest.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee