Eesti uudised

"Kuidas me paneme mehed valvesse ja raha ei maksa?!" (47)

MAARIUS SUVISTE, 20. aprill 2012, 07:04
SUURTE KOGEMUSTEGA: Kui Palamuse riiklik päästekomando kinni pannakse, läheb meeskonnavanem Margus Kaasik Jõgevale elukutseliseks päästjaks. Palamusele jääb ta vabatahtlikuks. Foto: ALDO LUUD
Palamusel, kus riiklik päästekomando mais uksed suleb, on loomisel vabatahtlik komando. Põhiküsimus on, kust võtta raha. "Ei arva, et paljalt entusiasmist asi püsti seisab," ütleb vallavanem. Riik omalt poolt annab vabatahtlikule päästjale 16 eurot aastas.

Jõgevamaal asuv 2300 elanikuga Palamuse vald on üks üheksast vallast, kes 16. maist jääb riikliku päästekomandota. Esmaspäeva õhtul kogunesid kogukonna tuleviku pärast mures mehed Palamuse päästekomandosse, et mis edasi saab.

Edasi ei saa muud, kui et luua tuleb vabatahtlikest päästjatest koosnev komando. Kuigi otsustajatele kaugele Tallinna saadeti märgukirju, koguti üle 2600 toetusallkirja kohaliku päästekomando toetuseks, polnud sellest tolku. Sellega on kohalike elanike sõnul ka kriips peale tõmmatud paljudele meestele, kelle jaoks Palamuse komando on elutöö.

5000 eurot toetuseks

"Meeldiv, et nii palju mehi on koos. Näib, et turvalisus läheb korda ja asjast huvitatuid on. See annab lootust, et vabatahtlik komando saab tööle," ütles Palamuse vallavanem Urmas Astel. Palamuse riikliku päästekomando meeskonnavanem Margus Kaasik andis teada, et Palamusel on kõik vajalik komando jaoks olemas: maja on, tehnika on, mehed on, kes on valmis vabatahtlikuks hakkama. Oluline on ka see, et valla huvi ja toetus on olemas, lisas Kaasik.

Nagu paljude muude asjade puhul, nii on ka vabatahtlike päästjate puhul oluline küsimus see, kust saada raha ja kuidas ära elada. "Ei arva, et paljalt entusiasmist asi püsti seisab. Kuidas me paneme mehed 24 tundi valvesse, kui palka ei maksa? Kust see raha, mis ei ole väike, võtta?" küsis Astel, kelle sõnul põhiraskus jääb väikevalla kanda. "Aga milleks on vajalik pidev valve? Kui kohe välja ei sõida, pole üldse mõtet raha ja aega kulutada – naabrid jõuavad enne kohale kui omad."

"Kui põhitöökohast palgast piisaks, siis võiks ka tasuta valveid teha," öeldi arutelul. Kuid kahjuks see nõnda ei ole.

Tulevased vabatahtlikud olid seda meelt, et mehed, kes on valmis ööpäevaseks valveks, ei tee seda tööd tasuta – mehel on pere toita ja vaja töötada ka põhitöökohal ning vabatahtlik päästja saab olla oma vabast ajast ja pere jaoks mõeldud aega võttes. Mis summast on juttu, on veel otsustamisel.

Kui palju riik vabatahtlikele appi tuleb? Riik on valmis toetama vabatahtliku päästekomando asutamist 5000 euroga, samuti koolituse ning võimalusel ka tehnika ja varustusega. 5000 eurot makstakse ainult sel aastal. On veel toetusi, mida riik maksab. Vabatahtlikule komandole makstakse hüvitist 980 kuni 3050 eurot aastas (olenevalt riikliku päästekomando kaugusest ja vabatahtlike väljasõidu kiirusest). Ühe tulekustutusauto kohta saab komando hüvitist 575 eurot aastas; sama palju saab ühe paakauto kohta.

Palamuse komandol on kolm masinat: põhiauto Volvo aastast 1978, paakauto Scania aastast 1983 ja nõukogudeaegne tulekustutusauto aastast 1979.

Reaalse päästetöö eest maksab riik vabatahtlikule komandole 29 eurot ühe tulekustutusauto ja 44 eurot ühe paakauto kohta tunnis ning 10 eurot ühe vabatahtliku päästja kohta tunnis.

Vabatahtliku tasu: 1,33 eurot kuus + väljakutsed

"Selle kümne euroga, ja veel miinus maksud, peret ei toida. Selge, et meestel selle peale silmad särama ei lähe," ütles vallavanem Urmas Astel, lisades, et kui mees teeb tööd, peab ta saama ka rahalise puhkuse. "Riik katab väljasõidukulud. Loodame, et me ei pea sellele peale maksma."

Teadjamad mehed rääkisid koosolekul, et nimetatud 29 ja 44 euroga tuleb praeguse küttehinnaga veel välja, kuid amortisatsiooni selle hinna sees ei ole. "Remonti selle raha eest teha ei saa," öeldi koosolekul.

Peale selle maksab riik iga vabatahtliku päästja eest 16 eurot aastas ehk 1,33 eurot kuus. 16 eurot makstakse vabatahtlikule päästjale, kelle on päästeamet arvanud vabatahtlikuks päästjaks ja on läbinud teise astme õppe, ütleb riigiasutuse kõne-isik Martin Vallimäe.

"Kas seda palju ei ole?" küsis üks mees koosolekul, muie näol, 16 euro kohta.

"Natuke palju küll," muigas teine vastu. Mehed pidasid plaani, et kui muud ei aita, siis tuleb hakata tegema kas või korjandusi.

Astel on optimistlik, et vabatahtlik komando hakkab tööle. "Kõik oleneb rahast, aga mehed on olemas ja valmis. Peab tööle hakkama!" ütles ta.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee