Maailm

Suurbritannia vastuluure: Kadõrov andis käsu Ahmed Zakajev tappa (2)

Õhtuleht, 2. aprill 2012 07:01
POLIITILINE PAGULANE: Endine näitleja ja lavastaja Ahmed Zakajev võitles hiljem, relv käes, venelaste vastu ja oli Dudajevi valitsuses minister. Foto: AFP/Scanpix
Ajalehe Sunday Telegraph reporterid kinnitavad, et nende valduses on kohtutoimik, millest nähtub: Tšetšeenia juht Ramzan Kadõrov on tellinud Suurbritannias 2002. aastal asüüli saanud Ahmed Zakajevi mõrva.

Endine Johhar Dudajevi kaasvõitleja, Itškeeria kultuuriminister ja hilisem asepeaminister Zakajev on iseseisvuslaste esindaja Suurbritannias ja elab tuntud näitlejatari ja inimõiguslase Vanessa Redgrave’i eestkoste all. 2003. aastal nõudis Venemaa ta väljaandmist, millest kohus aga keeldus põhjendusega, et Zakajevit võidakse Venemaal piinama hakata.

Suurbritannia vastuluure MI5 on saatnud kohtule ettekande, mille kohaselt on Kadõrovi tellitud mõrva vahendajaks keegi venelane E1 (tema nime asemel on toimikus niisugune kood). Vastuluure ettekandes on märgitud, et pretsedenditule sammule sundis neid ilmne oht Zakajevi elule ning mõrva ärahoidmiseks tuleb E1 viivitamatult riigist välja saata. E1 on vahi all, kuid vaidlustas kohtus siseministeeriumi otsuse ta Inglismaalt välja saata. Esimese astme kohus andis talle õiguse jääda Suurbritanniasse oma perekonna juurde, kuid valitsus kaebas otsuse edasi.

MI5 andmeil mängis E1 olulist osa ka tapatöös Viinis, kus lasti maha Kadõrovi endine ihukaitsja Umar Israilov, kes oli paljastanud Kadõrovi metsikusi Tšetšeenias. Sunday Telegraph kinnitab, et tegu on 45aastase kuue lapse isaga, kelle naine ja lapsed said Suurbritannia kodakondsuse 2009. aastal. Mehele endale öeldi sellest ära, kuna ta on teeninud Venemaa sõjaväes. 2010. aastal, kui ta pöördus tagasi välisreisilt, andis siseminister isikliku käsu teda mitte riiki lubada, kuid mehel õnnestus siiski Londonisse jõuda.

Ahmed Zakajev ütles Sunday Telegraphile, et MI5 ei ole teda ohust teavitanud, kuid lisas, et see, et teda jahivad palgamõrvarid, pole üllatav. "Inglismaal on praegu rohkem Venemaa spioone, kui neid oli külma sõja ajal," väitis Zakajev. "midagi ei muutu seni, kuni Vladimir Putin võimul on."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee