Maailm

Menufilmi "Titanic" autor James Cameron käis ligi 11 km sügavusel (1)

Aadu Hiietamm, 27. märts 2012 07:00
ÕNNELIK: James Cameron (57) pärast sukeldumist 10 898 meetri sügavusele. Foto: AFP/Scanpix
Hollywoodi režissöör, menufilmide "Titanic" ja "Avatar" autor James Cameron sukeldus eile ühekohalisel allveelaeval Vaikse ookeani lääneosas asuva Mariaani süviku põhja. Mõõdik näitas, et ta käis 10 898 meetri sügavusel, vahendab Spiegel Online.

Mariaani süviku kõige sügavam koht on viimastel andmetel 10 994 meetrit. Seega jäi James Cameronil (57) eile absoluutsest rekordist ligi sada meetrit puudu. Siiski on saavutus väljapaistev, sest seni oli Mariaani süviku põhjas käinud vaid kaks inimest, ameeriklane Don Walsh ja šveitslane Jacques Piccard. Nemad sukeldusid sinna USA mereväe batüskaafis Trieste rohkem kui pool sajandit tagasi, 23. jaanuaril 1960. Ookeani põhja, 10 916 meetri sügavusele jäid kaks hulljulget tookord 20 minutiks. Don Walsh (80) kuulus nüüd ka James Cameroni ekspeditsiooni ja oli üks tema esimesi õnnitlejaid. Jacques Piccard suri juba 2008. aastal.

Cameron jäi ligi 11 km sügavusse umbes kolmeks tunniks. Sukeldumine kestis 90 ja pinnaletõus 70 minutit.

Mõte laskuda maailmamere sügavaimasse kohta tekkis James Cameronil kümme aastat tagasi, kui ta käis Põhja-Atlandil 4800 meetri sügavuses filmimas Saksa lahingulaeva Bismarck vrakki. "Ma hakkasin mõtlema, mida on vaja sukeldumiseks veel sügavamale – see oli inseneri vaatenurgast midagi Püha Graali sarnast," rääkis James Cameron BBCle.

Ta jõudis kokkuleppele Austraalia inseneri Ronnie Allumi ekspertide rühmaga, kes projekteerisid miniallveelaeva Deepsea Challenger. Selle ehitamist toetasid rahaliselt National Geographic ja Rolex.

James Cameroni Mariaani süviku sügavaimasse kohta Challengeri sügavikku viinud miniallveelaev Deepsea Challenger on varustatud 3D-kaameratega ja võimsa LED-valgustusega. Cameron ei teinud enne sukeldumist saladust, et tema ookeani põhjas käimisest valmib dokumentaalfilm, mida näitab National Geographicu telekanal. Samuti läheb film filmilevisse.