Maailm

Maailmalõpp jääb ära! (68)

Aadu Hiietamm, 21. märts 2012, 07:00
TEAB, MIS RÄÄGIB: Californias Pasadenas asuva reaktiivuuringute laboratooriumi (Jet Propulsion Laborotory) teadlane Donald Yeomans. Foto: YouTube
USA kosmoseagentuur kummutab teadlaste videopöördumise abil maailmalõputeooriaid

Internetiavarustes surfates leiab ikka ja jälle kirjutisi, mis teatavad, et tänavu 21. detsembril lõpeb iidne maiade kalender ja koos sellega saabub ka maailmalõpp. Nõrganärviliste rahustamiseks avaldas USA kosmoseagentuur NASA video, millel lükatakse ümber nii see kui ka mitu teist maailmalõputeooriat.

Üheksa kuu pärast, 21. detsembril 2012, lõpeb iidne maiade kalender. Seda kuupäeva on ikka ja jälle seotud maailmalõpuga, ning inimesi, kes maailmalõpu peatset saabumist usuvad, leidub praegu küllalt.

Algab uus tsükkel

Samal teemal

Kergeusklike rahustamiseks avaldas USA kosmoseagentuur NASA videoläkituse, milles Californias Pasadenas asuva reaktiivuuringute laboratooriumi (Jet Propulsion Laborotory) teadlane Donald Yeomans ringlevad maailmalõputeooriad kummutab.

"Maiade kalender lõpeb 21. detsembril 2012. Paljud usuvad, et sellega kaasneb maailmalõpp. Maiade kalender markeerib ainult ühe tsükli lõppu ja uue algust, nii nagu meie kalender lõpeb 31. detsembril ja algab 1. jaanuaril uuesti. Ka maiadel algab 22. detsembril uus ajaarvamistsükkel, mille pikkus on 5125 aastat" selgitab Donald Yeomans.

Tasub meenutada, et käesoleva aasta algul selgitas ka maiade eluga kursis olev ajakirjandusprofessor Leonzo Barreno viitega maia hõimuvanematele, et hirmuäratav 21. detsember 2012 tähistab lihtsalt uue kalendri algust. "Nendele on see rõõmus sündmus, mitte apokalüpsis. Üks kalender jõuab lõpule ja algab teine. Neil käib ajaarvamine tsüklite kaupa," rääkis Guatemalast pärit ja Kanadas Saskatchewanis elav ajakirjandusprofessor BBCle. Ta lisas, et hõimuvanemate sõnul lõpeb maiade kalender 21. detsembril juba viiendat korda.

Maailmalõpu propageerijad hirmutavad, et 21. detsembril hävitab elu meie koduplaneedil Maa kokkupõrge saladusliku Niburu- või Nibiru-nimelise planeediga, mis tuleb ühest kaugest galaktikast ja on Maast neli korda suurem. Seejuures väidetakse, et USA kosmoseagentuur on juba aastaid teadlikult varjanud hukutava planeedi olemasolu.

"Mingit Nibiru planeeti ei ole olemas. Kui oleks, siis oleks me selle juba ammu avastanud. Üht-ki meid ohustavat kosmoseobjekti Maale lähenemas ei ole," rõhutab Donald Yeomans. Ta lisab, et inimestel tuleb võrgus leiduvat informatsiooni võtta ülima ettevaatlikkusega, seda eriti siis, kui jutuks on objektid, mis võivad Maad ohustada. "Meie veebileheküljel asteroidwatch.com leiab vajaliku info. Kui seal midagi seisab, siis on see tõendatud teave. Ilma tõendita infot ei tohi me usaldada," rahustab USA raketiteadlane.

Päikesetorm on tavaline

Donald Yeomans kummutab ka teooriad, mille järgi hukutab Maa tänavu ülitugev päikesetorm või magnetpooluste vahetumine. Ta rõhutab, et päikesetorme esineb tõesti ning ühe sellise elasime üle 10. ja 11. märtsil. Päikese aktiivsus kulgeb tavaliselt 11 aasta pikkuste tsüklitena, nii et järgmine kõrgpunkt saabub tuleva aasta mais, ning miks peaks siis olema midagi teistmoodi kui eelmiste kõrgpunktide ajal.

Karta ei maksa ka Maa magnetpooluste vahetumist. See juhtub Yeomansi sõnul keskmiselt iga 400 000 aasta tagant. Seejuures kulub magnetpooluste täielikuks vahetumiseks tuhandeid aastaid ning praegu puuduvad mis tahes tõendid, et see protsess võiks tänavu alata. Ja kui algabki, siis elu Maal see oluliselt ei mõjuta. Magnetpooluste vahetumisega seostatud katastroofistsenaariumid kujutavad endast puhast fantastikat. Mandrite mingisugust lagunemist või nihkumist see kindlasti ei põhjusta.

Veel rõhutab reaktiivuuringute laboratooriumi teadlane, et tänavu ja ka järgmise paari aastakümne jooksul pole oodata ühtki planeetide rivistumist, mis suudaks Maad mõjutada. Teatavasti on osa maailmalõpu ootajatest väitnud, et 2012. aasta lõpul tabab Maad enneolematu katastroof, mille vallandab globaalne planeetide paraad – Saturn, Jupiter, Marss ja Maa rivistuvad visuaalselt ühele joonele.

Ja kui planeedid isegi peaksid end ritta võtma, siis jääks nende mõju Maale peaaegu olematuks, teab USA raketiteadlane. Ainukesed kosmoseobjektid, mis suudavad Maad mõjutada, on Päike ja Kuu, kinnitab Donald Yeomans.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee