Eesti uudised

Kalle Laanet: Keskerakond ei valinud ausust ja otsekohesust, vassimine ja keerutamine jätkub! (34)

TIINA KAUKVERE, 20. märts 2012, 06:59
KUMB VÄLJA VISATI?:Ehkki Keskerakonnast visati eile välja riigikogu liige Kalle Laanet (paremal), polnud tema pilk nii mõtlik nagu erakonda jäetud Rainer Vakral. Vakra ja paljud teised keskerakondlased mõtlevad, kas nad tahavad üldse selle erakonna ridades jätkata.  Teet Malsroos
Eile õhtul jõudis Keskerakonna juhatus otsusele, et riigikogu liige Kalle Laanet tuleb tema otsekoheste sõnavõttude pärast parteist välja heita. Laanetit otsus ei üllatanud: valiti see, et vassimine ja keerutamine jätkuvad.

"Kahjuks ei valitud erakonnas ausust ja otsekohesust, vaid valiti see, et vassimine ja keerutamine peavad jätkuma," ütles Laanet eile. Alles hiljuti väitis ta rahvusringhäälingu saates "Kahekõne", et kogu partei on Edgar Savisaare poliitika pantvangis, kuna ükski erakond pole valmis Savisaarega koostööd tegema..

Samal teemal

Keskerakond võib lõheneda?

Rainer Vakra otsustas juhatus siiski erakonda jätta, ehkki ka tema on Savisaare ja tema meeskonna pihta teravaid kriitikanooli saatnud ning öelnud, et Savisaare meeskond on agoonias,. "Sain noomituse ja ma usun, et täna peaks rohkem tähelepanu pöörama sellele, mis otsus tuli Kalle Laaneti osas. See on selge ohu märk ja ma arvan, et me ise nõrgestame seda võimalikku alternatiivi praegustele võimuerakondadele, nende üleolevale suhtumisele, kui me suure opositsioonijõuna nii-öelda hakime iseennast," ütles Vakra, kelle sõnul on Laanet väga hea meeskonnamängija ja tema väljaheitmine erakonnast polnud õige otsus. Samutiarvajaid on Keskerakonnas veel.

"Ta ajas erakonna asju südamega. Loomulikult on erinevaid emotsioone ja väljaütlemisi, aga sellest kedagi erakonnast välja visata – täna see oli see Laanet, homme on see võib-olla Boroditš, ülehomme Ratas! See on selgelt märk hirmutamisest!" usub Vakra. Ta arvab, et nüüd tuleb osal erakonnaliikmetel järele mõelda, kas oma poliitilisi eesmärke on üldse võimalik sellises erakonnas ellu viia.

Laaneti väljaviskamise vastu oli 16 juhatuse liikmest üheksa, kaks jäid erapooletuks ning viis soovisid, et Laanet jätkaks. Oma arvamusest anti märku käe tõstmisega. Laanetit toetas näiteks riigikogu liige Deniss Boroditš. "Õhtu on veel noor, peab mõtlema," vastas ta eile ajakirjanike küsimusele, kas ta otsustab nüüd ka Keskerakonnast välja astuda.

Samuti kaalub väljaastumist Ain Seppik, kes Keskerakonna põhikirjale viidates meenutab, et kõigil on lubatud erakonna asjades arvamust avaldada. Seetõttu ei näe ta ei Vakral ega Laanetil mingit süüd. "See on viimasel ajal nii etteaimatav käitumine, mis Edgar Savisaar teeb. Mina ootaksin peenemat mängu," ütles Seppik.

Ka Keskerakonna aseesimees Kadri Simson on varem öelnud, et teistsuguse arvamuse avaldamise eest ei tohiks kedagi aukohtusse kutsuda ning Laanet ja Vakra on tema meelest erakonna ideede innukad esindajad. Eile pärast juhatuse koosolekut tormas Simson Keskerakonna büroost välja ega öelnud ajakirjanikele midagi. "Priit Toobal räägib teiega!" osutas ta välisuksele ilmunud Toobali poole ja kadus Toompea pimedusse. Toobal aga ütles, et tema on juhatuse otsusega väga rahul, kuna Laanet on rikkunud erakonna mainet. "Olenemata sellest, kas on tegemist on [erakonna] lihtliikmega või riigikogu saadikuga, ei ole need väljaütlemised kohased. Seepärast ma hääletasin selle poolt, et Kalle Laanet ei peaks Keskerakonnas jätkama," kinnitas Toobal, kes erakonna lõhenemist siiski ei usu. "Erakonnast on varemgi liikmeid välja astunud või välja visatud. Keskerakond on pigem liikmeskonda kasvatav erakond, mitte vähenev ja kaduv erakond."

Ehkki ka riigikogu aseesimees Jüri Ratas leiab, et Laaneti väljaviskamine polnud hea idee, ei julge ta ennustada, kas see toob kaasa veel mõne teisegi inimese lahkumise erakonnast.

Laasi ja Toobali juhtumit põhjalikult ei arutatud

Keskerakonna juhatus

Keskerakonna juhatuses hääletas Laaneti väljaheitmise poolt üheksa inimest. Juhatusse kuuluvad Edgar Savisaar, Enn Eesmaa, Kadri Simson, Mailis Reps, Kalev Kallo, Aivar Riisalu, Deniss Boroditš, Aadu Must, Toomas Vitsut, Rein Ratas, Priit Toobal, Jaanus Riive, Marika Tuus, Ester Tuiksoo ja Peeter Võsa.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee