Eesti uudised

Õigeks mõistetud kohtunik Kunman: tervist kohtuotsus enam tagasi ei too! (1)

Arvo Uustalu, 17. märts 2012 09:01
VÕITLUS KÄIB: Leo Kunman (taga) koos poja Janekiga kohtusaalis oma õiguse eest võitlemas. Isa mõistis kohus õigeks, Janek aga jätkab pingutusi enda täieliku õigeksmõistmise nimel. Foto: Aldo Luud
"Mind mõistis õigeks ka ringkonnakohus, kuid külgekleebitud kelmimärk ja süüdistus on mõjunud nii minu kui ka mu 81aastase ema tervisele," nendib kohtunik Leo Kunman.

Kolmapäeval jättis Tartu ringkonnakohus muutmata Tartu maakohtu eelmise aasta 20. oktoobri otsuse, millega mõisteti Leo Kunman (61) autoavariijärgse kindlustuskelmuse süüdistuses õigeks süüteokoosseisu puudumise tõttu.

"Sisuliselt süüdistatakse mind selles, et ma ei ole autoekspert. Kui kunagi peaksin veel avariisse sattuma, siis tuleb enne kindlustusse minemist igaks juhuks prokuratuuris auto ette näidata," muigab ta kibedalt.

Kunman on Harju maakohtu kohtunik, kelle ametikohustused on peatatud, kuni tema suhtes kriminaalmenetluses tehtava lõpplahendi jõustumiseni. Sunnitud puhkepausi pidav kohtunik tõdeb peale tema jaoks edukaid kohtulahinguid, et pöördumatu kahju on juba ära tehtud.

Vererõhk laes, juubel pidamata

Leo Kunman ei kujuta ette, kuidas on üldse võimalik heastada kaks aastat kestnud närvipinget.

Kohtunik tõdeb, et meie õigussüsteemis ei saada aru, et tegemist on inimeste saatustega, mitte laastude lennates metsa raiumisega.

"Esimesena tuleb meelde Pärnu ekslinnapea Mart Viisitamme süüdistamine ning lõpuks tema õigeksmõistmine ringkonnakohtus. Mehe renomee on kohtuotsusele vaatamata rikutud. Kui juhtub, et saan enne pensionile jäämist veel aastakese töötada, siis on enam kui kindel, et kommentaarides hakatakse lahmima, et see on ju see kohtunik, kes ise kelmusega kohtu all oli. Ühes kommentaaris kirjutati, et lööksin Kunmani ise kasti, aga nüüd teeb selle töö kohus ära. Kus on nüüd kapo, kui Eesti vabariigi kohtunikule on sisuliselt tapmisähvardus tehtud?" küsib ta.

Uurijakarastusega kogenud kohtunik ei ütle, et süsteem on tervenisti mäda, kuid leiab, et kohtuotsuse ühele või teisele poole kaldumine on kahjuks vahel loterii.

"Küll olen ma kindel, et kui juhtumid lõpuks riigikohtusse jõuavad, siis seal saadakse igal juhul õigus kätte. Kahjuks lüüakse majanduslike olude, lootusetuse või mõjutamise tõttu tihtipeale enne käega ja minnakse kompromissidele," räägib Kunman.

Leo Kunman usub, et prokurör vaidlustab otsuse. Riigiprokuratuuri avalike suhete osakonna juhataja Kadri Tammai sõnul annab prokurör oma plaanidest teada ettenähtud aja jooksul.

Enne pensioni veel tööle naasta lootev kohtunik Kunman ütleb otse välja, et süüdistuse taga on tema soovimatus mänge kaasa mängida.

"Olin ebamugav kolleeg. Minust taheti vaikselt lahti saada, aga asi läks suure kella külge," ütleb ta.

Leo Kunman tõdeb, et kõige muu kõrval on see pisiasi, kuid ta ei ole siiani kätte saanud oma autot, mis seisab politsei garaažis ja roostetab.

Samal teemal

17.02.2012
Kaks saatuslikku avariid