Ilm ja loodus

Seksipuudus ajab isased puuviljakärbsed jooma (18)

Õhtuleht Online, 16. märts 2012, 13:19
KUI SAAB, EI JOO, KUI EI SAA, JOOB: puuviljakärbsete alkoholilembus sõltub sellest, kas emased annavad neile korvi või ei.Foto: Corbis
Isased puuviljakärbsed, kellele emased on korvi andnud, pistavad suised suurema tõenäosusega alkoholi kui need, kellel emaste seas lööki on.

Ajakirjas Science avaldatud uuringust selgub, et alkohol stimuleerib kärbeste aju ja saadab ajju signaali, mis on sarnane seksuaalsest vallutusest saadava stimulatsiooniga.

Ühes katses pandi isased kärbsed kasti koos viie süütu emasega. Teise kasti pandi isased kokku juba paaritunud emastega. Väikestele katsealustele pakuti söögiks kaht segu, millest ühele oli lisatud alkoholi. Paaritunud isased keeldusid alkoholist, ent paariliseta jäänud võtsid suuna alkoholiga segu poole.

Teadlased üritasid seejärel selgitada põhjust, miks seksipuuduses isased alkoholi eelistavad. Avastati, et peptiidi F tase oli madalam neis, kes ei saanud paarituda, ja kõrgem neis, kes paaritusid.

Et peptiidi mõju tõestada, tehti uus katse, kus kemikaali mõju suurendati või pärsiti. Nüüd vahetusid kärbeste käitumismallid – alkoholilembesed eelistasid karsklust ja vastupidi.

Kuigi juba eespool oli mainitud, et inimeste ajus on sarnane kemikaal, on vähe tõendeid, et see ka meie liigikaaslasi seksipuuduse korral jooma ajaks, kirjutab Missouri ülikooli teadlane Troy Zars ajakirjas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee