Foto: Corbis
Toimetas Marge Sillaots 16. märts 2012 10:29
Maailma terviseorganisatsioon (WHO) hoiatab, et antibiootikumide mõju väheneb lähitulevikus drastiliselt, kuna isegi tavalisi nakkusi põhjustavad mikroobid ei allu ravimitele.

WHO peadirektor Margaret Chan ütleb, et maailm on jõudmas antibiootikumide-järgsesse maailma, kus lahendusi leida polegi nii kerge. Mida nõrgemaks antibiootikumid mikroobide suhtes muutuvad, seda raskem on ravida näiteks külmetushaigusi.

"Osad keerulised protseduurid, nagu puusaliigese paigaldamine, organite siirdamine, kemoteraapia või enneaegselt sündinud laste eest hoolt kandmine, muutuvad palju keerulisemaks või isegi ohtlikuks," räägib Chan.

Taanis Kopenhaagenis toimunud WHO raamatu esitlusel rääkis Chan, et antibiootikumide toime vähenemine on paljuski põhjustatud nende väärast tarvitamisest. Kuna antibiootikume kirjutatakse patsiendile kohati liiga kergekäeliselt, on paljud mikroobid arendanud vastupanu. Chan hoiatab, et antibiootikume tuleks tarvitada vaid äärmisel juhul.

Ühe asjana tõi Chan välja veel antibiootikumide kasutamise toidutööstuses, kus ravimeid lisatakse näiteks loomasööta, jõudes loomaliha kaudu taas inimese organismi. See on ka üheks põhjuseks, miks arenenud riikides on nii palju nakkushaigusi, mis antibiootikumiravile ei allu.

WHO andmetel arutavad mitmed riigid ja ka Euroopa Liit juba praegu, kuidas antibiootikumide kasutamist piirata. Amet leiab aga, et paarist riigist ei piisa ja luua tuleks üleilmne regulatsioon. Näiteks tuberkuloosi ravimeid on juba praegu piiratud koguses. 2010. aastal tuvastati 12 miljonist tuberkuloosijuhust 650 000, mis ei allunud eri antibiootikumidele.