Arvete tasumisel tuleb hoolega jälgida tähtaegu, et viivised võlga kasvatama ei hakkaks. (Teet Malsroos)

Häid uudiseid selline kiri saajale enamasti ei too, siiski pole mõistlik seda tähelepanuta jätta – probleemid, eriti kui need on rahaga seotud, ei lahene iseenesest.

Põhjusi, miks inimesed võlgu jäävad, on mitmeid. Kui see aga on juhtunud ja leiate oma postkastist võlanõudest teavitava kirja, tuleks kindlasti võimalikult kohe selle saatnud firmaga ühendust võtta. Vaatamata sellele, et olukorras pole midagi rõõmustavat, püüdke sõnumisaatjat vaadata mitte kui vaenlast, vaid pigem kui nõustajat ja abimeest, sest inkassofirma tegevuse lõppeesmärk on tegelikult ju sama, mida ka ise soovite: leida võlamurele lahendus.

Mõelge kõik hoolega läbi

Kui olete võlgnevusest teadlik, aga parajasti rahalistes raskustes, siis tasuks enne inkassofirmasse helistamist läbi mõelda, millised on teie reaalsed võimalused võla tasumiseks – siis saate need ise kohe välja pakkuda. Kui te aga lahendust ei näe, pole sellest midagi, helistage julgelt – teisel pool hoiab telefonitoru koolitatud inimene, kes saab teid aidata, sest tema töö ongi leida mõlemat osapoolt rahuldav lahendus.

Võib juhtuda, et kirjas olev võlanõue on teie meelest alusetu ja te ei nõustu edastatud arvega – kuidas sel juhul käituda?

Kui teil enda teada on arve, mida võlanõue puudutab, tasutud, siis enne inkassofirmasse helistamist kontrollige oma pangaväljavõttel makse saaja nime ja arveldusarve numbrit, maksel kasutatud viitenumbrit ja selgitust ning vaadake üle, kas makse pole mõne vea tõttu teile tagastatud.

Inkassofirmaga ühendust võttes selgitage olukorda, vajadusel edastage väljavõtte koopia. Kui olete arve (sh viivised, leppetrahv ja muud kulud) maksnud enne, kui see esitati sissenõudmiseks, ei pea inkassofirma nõudekulusid tasuma.

Ärge andke kergel käel allkirja

Oma allkirja ei tohi kunagi kusagile anda enne, kui tekst, millele alla kirjutate, on läbi loetud. Kui leiate näiteks postkastist kupongi, mis lubab, et allkirja andes osalete loosimises ja võite midagi võita, lugege enne allkirjastamist-postitamist läbi kogu tekst, tingimata ka see, mis on kirjas kõige all ja väga väikeste tähtedega.

Kui olete juba allkirja andnud, on sellel siduv tähendus – leping on sõlmitud. Kohustused ja õigused võivad aga peale lepingu tuleneda ka seadustest. Mõne teenuse puhul on kohalikul omavalitsusel õigus sõlmida leping kodaniku asemel, kui viimane ei ole seda ise teinud. Üks selline teenus on näiteks prügivedu.

Inkassofirma esindab nõudjat

Miks aga nõuab võlguolijailt arvete maksmist inkassofirma? Sest ettevõte, kellel on õigus teilt teenuse, toote või mõne lepingu järgi raha nõuda, on maksmata arvete sissenõudmiseks sõlminud lepingu inkassofirmaga. Viimane on toodet või teenust müüva ettevõtte esindaja, kes tegeleb tasumata arvetega.

Lindorff Eesti kogemus näitab, et enamasti ei ole võlgnike puhul tegemist pahatahtliku maksmisest kõrvalehoidmisega, sageli on vaja vaid pisut asjatundlikku nõu, et leida võlamure lahendamiseks sobiv viis.

Ennetage arusaamatusi

- Arve maksmisel võtke aega, vaadake hoolikalt üle kõik väljad ja lahtrid ning püüdke need korralikult täita.

- Kontrollige alati viitenumbrit ja selgitusse lisatava info täpsust.

- Kui kasutate internetipanka ja mitu maksmist ootavat arvet on ühest ja samast ettevõttest, ärge makske neid ühe ülekandega – segaduste vältimiseks on kindlam tasuda iga arve eraldi.

Allikas: Lindorff Eesti AS

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis