Maailm

Halvatud briti mees sai loa viia oma surmasoov kohtu ette (13)

Tiina Tamman, London, 15. märts 2012 06:59
HALVATUD: Tony Nicklinson. Foto: AP/Scanpix
"Praegusele ajale ei ole enam vastuvõetav, et XXI sajandi meditsiinis juhindutakse XX sajandi vaadetest surmale," ütles britt Jane Nicklinson, kelle mees Tony (57) on viimased seitse aastat olnud üle keha halvatud.

Esmaspäeval saavutas abielupaar oma taotlustes väikese võidu: Briti ülemkohus andis Tonyle loa viia oma surmasoov kohtu ette, ehkki justiitsministeerium oli varem teatanud, et säärast küsimust saab otsustada vaid parlament seadusemuudatuse kaudu.

Tony Nicklinsoni surmasoov ei ole pakiline. Ehkki tema praegune elu on vilets ja igav, nagu ta ise on väljendanud, ei taha ta siiski veel surra, ent kunagi tulevikus pole ta halvatuna võimeline ise oma elu lõpetama, teise inimese surmale kaasaaitamine on aga Suurbritannias raske kuritegu.

Paari aasta eest umbes samalaadi küsimuse kohtu ette viinud Debbie Purdy oli siiski hoopis teises olukorras, kui talle anti mõista, et kui ta siirast kaastundest abikaasa teise ilma aitab, siis teda kohtu alla ei anta. Tony Nicklinsonile peab aga arst tegema praegu mõrvaks tembeldatava surmava süsti. Niisugust vajadussurma nime all tuntud klauslit rakendati 2000. aastal Siiami kaksikute puhul, kui oli ette teada, et laste lahutamine tähendab paratamatult ühe surma.

Nicklinsoni küsimus tuleb kohtus arutusele aasta lõpupoole. Jane Nicklinson loodab, et see annab võimaluse surmale kaasaaitamise teemat laiemalt käsitleda. Seni on riigis seda välditud, ehkki kirjanik Terry Pratchett, kes põeb Alzheimeri tõve, on katsunud eutanaasiateemat avalikkuse huviorbiidis hoida. Vastuseis on aga tugev. Kardetakse pretsedendi loomist, mis sunniks vanad ja väetid soovima enneaegset lõppu, kui nad on muutunud teistele koormaks. Meditsiin on samas võimeline inimesi kunstlikult elus hoidma, nagu on täheldanud Jane Nicklinson.

Samal teemal

18.05.2012
Twitteri kasutajad julgustavad eutanaasialuba ootavat halvatud meest ellu jääma