Eestlased põrutavad Keeniasse turu potentsiaali uurima (4)

Toimetas Kristin Aasma 14. märts 2012 09:47
Eestist sõidab täna Keeniasse kaks inimest, et teha kindlaks sealse madala sissetulekuga ehk püramiidi põhja tarbija harjumusi ning Eesti startup'ide võimalusi sealsel turul läbi löömiseks.

Ettevõtja Erik Ehasoo ja Priit Tinits sõidavad täna Keeniasse, kus viiakse rahvusvaheliste ekspertide toel läbi kasutajakeskne väliuuring kohaliku tarbija tundmaõppimiseks, mille tulemusena kogutud informatsioon aitab vähendada Eesti ettevõtete riske antud turule sisenemiseks.

Maailma vaeseim, Keenia elanikkond ehk nn sissetulekupüramiidi põhi pakub oma arvukuse ja kasvava ostujõuga üha enam huvi suurkorporatsioonidele ja tehnoloogiaettevõtetele. Arenenud riikide kodanike jaoks igapäevased teenused jõuavad esmakordselt tärkavatele turgudele innovaatilistes ärimudelites, mis põhinevad internetil, mobiilsidel või logistilistel uuendustel. „Püramiidi põhjas" elujõuliseks osutunud äriideed jõuavad üha sagedamini ka rikkama tarbijani, sest vaeseima kliendi rahakoti võitmiseks on kuluefektiivsus ja kasutusvalmidus paremini läbi mõeldud.

Uuendusmeelsetel Eesti ettevõtetel võib olla selle üsna omapärase tarbijasegmendi vastu küll huvi, aga puuduvad teadmised, kuidas oma toodetega nendeni jõuda. Selle puudujäägi vähendamiseks sõidavadki Ehasoo ja Tinits Keeniasse.

Uuring keskendub Keenia madala sissetulekuga tarbijate käitumisharjumustele tervishoiu valdkonnas, kuid aitab mõista ka Keenia ja sellise tarbijagrupi turgu laiemalt. Projekti üks partneritest on Eesti startup OÜ Selfdiagnostics, kes arendab uudset diagnostikaplatvormi haiguste varajaseks tuvastamiseks. Selfdiagnosticsi tegevjuht Marko Lehes leiab, et nende toode võiks lahendada mitmeid tervisealaseid probleeme, mis seotud haiguste hilise avastamisega.

Uuring toimub Selfdiagnosticsi ja EAS Start-up Estonia rahastusel, projekti juhib Rubik's Consultancy OÜ. Antud valdkonna uurimisele on kaasa aidanud ka Eesti Arengufond. Uuringust valmib raport, millega on teemast huvitatuil võimalik tutvuda juba mais 2012.