Hallo, kiirabi! Kuidas siit Merimetsa haiglasse saab? Foto: Tairo Lutter
Juhan Haravee 12. märts 2012 07:00
Öösel haigestunud väikelapse kannatusterada algas lähimas, Tallinna Ravi tänava haiglas. Ei, meie lapsi ei aita, öeldi seal ja hädasolija saadeti Mustamäele lastehaiglasse. Sealgi laiutati käsi ja saadeti laps kolmandasse haiglasse.

Perel tuli ühe raviasutuse ukse tagant teise taha tiirutada pool ööd. Laps oli enne lastehaiglasse jõudmist millegipärast oksendanud. Kahtlusega, et tüütu patsiendikspürgija võib kanda mingit ohtlikku nakkust, kästigi ka seal minna järgmisele abiotsingule. Merimetsa haiglasse.

Tüdruku öist kannatusterada jaganud ja jahedast kohtlemisest pettunud vanemal õel on tohtritele mitu küsimust. Miks ei võiks kiirabi rohuvalik pakkuda midagi iivelduse vastu, küsib ta ja pärib: miks ei saa laps täiskasvanuile mõeldud kiirabipunktis erakorralist abi? Kas need anatoomilised erinevused on tõesti nii suured? Miks poleks võinud last Ravi tänavalt kohe Merimetsa suunata, kui iiveldusest kuuldi? Sellele on raviteenuste spetsialiseerumine juba vist vastuse andnud – kust peavad täiskasvanute tohtrid teadma, kus on lastel kõht. Mida siis teha, kui lähedasele inimesele oleks hädasti arstiabi vaja, aga tundub, et kiirabi veenmiseks jääb tervisemuresid ilmselgelt väheseks?

Ilmselt püüavad paljud kiirabile valetamise asemel minna lähimasse raviasutusse – lootuses erakorralist abi saada. Aga nagu väikelapsega öösel piki linna traavinud pere kogemus näitab, pole abi saamine sugugi tagatud. Igal juhul see pere arvab nüüd, et lapse väntsutamise asemel on ikkagi etem kohe kiirabisse helistada ja kõne vastuvõtjal suud-silmad täis luisata. Ehk õnnestub siis abi saada!

"Tänapäeva tervishoid spetsialiseerub tõesti aina kitsamalt, et kõiki teaduse võimalusi parimal moel ära kasutada," ütleb Tallinna Kiirabi peaarst Raul Adlas. "Nii on ka haiglates oma kindlad erialad, millele arstid seal on spetsialiseerunud, ja erinevad osakonnad asuvad erinevates hoonetes." Haige ei peagi Adlase sõnul teadma, kus ühe või teise eriala tohtrid on. Küll perearst. Adlase meelest on kiirabile helistamine ja haige seisukorra dramatiseerimine viimane asi, mida teha. Kas või juba seepärast, et nii võib kannatada mõni inimene, kellel tõesti abi kiiresti vaja.

Lastehaiglast ei soovitud juhtunut kommenteerida, sest etteheide on anonüümne ega väärivat seetõttu tähelepanu. Siiski väidab tohter, kes ei taha oma nime kõnealuses asjas avalikkusega jagada, et laste suunamises Merimetsa pole midagi imelikku – Mustamäel võetakse vastu teiste haigusnähtudega patsiente. Kõhuhädadega lapsi ootab Merimetsa.

Raul Adlase nõuanded:

Erialast nõu saab ka perearsti infotelefonilt 1220.

Laste haiguste kohta annab nõu lastearsti nõuandetelefon 1599.

Kui lapsega on juhtunud trauma või mõni muu õnnetus, siis tuleb kutsuda kiirabi telefonil 112.