Eesti uudised

Suur osa haruldasest Maardu hiiemetsast on maha raiutud (39)

Toimetas Kristin Aasma, 8. märts 2012, 17:52
Maardu hiiemets 18. veebruaril 2012. Raie on teostatud Muinsuskaitseameti ja Keskkonnaameti kooskõlastusel.Foto: Maavalla koda
OÜ Eremka on hävitanud Muinsuskaitseameti heakskiidul 14 hektarit Rebala muinsuskaitsealal asuvast Maardu haruldasest sanglepa-hiiemetsast, teatab Maavalla koda.

Tänavu 25. jaanuaril andis Muinsuskaitseamet OÜ Eremkale loa Rebala muinsuskaitsealal Hiiemetsas 14 hektari raiumiseks kogumahus 3500 tihumeetrit. 15. veebruaril esitas Maavalla koda Tallinna Halduskohtule avalduse raieloa tühistamiseks ning hiiele ajutise õiguskaitse kohaldamiseks. 16. veebruaril peatas Tallinna Halduskohus raieloa kehtivuse kuni 5. märtsini.

Kohus tunnistas Maavalla koja kaebeõigust, kuid ei saanud jätkata kehtivuse kaotanud raieloa kohtumenetlust.

Kohalikel elanikel on kahtlus, et hiiemetsa on raiutud ka pärast kohtutõkendi seadmist. Raiumine on toimunud asustusest eemal arvatavasti öösiti. Tõestada seda aga ei saa, sest hiies asuvate lankide kontrollmõõtmised tehti alles 5. märtsil.

2011. aastal Maardu Hiiemetsa kaitsmise eest aasta Hiie sõbraks pärjatud Saha külavanem Jaanus Hiis kirjutas 5. märtsil Muinsuskaitseametile saadetud avalikus kirjas: „Võite kõike sobitada ja oma tegevust õigustada, aga olete andnud loa lageraieteks Maardu Hiiemetsas."

2011. aastal Faktum Ariko korraldatud avaliku arvamuse uuringu kohaselt peab 70 protsenti Eesti elanikest hiite kaitsmist tähtsaks või väga tähtsaks. Eesti riik on kiitnud heaks Rahvusvahelise Looduskaitseliidu looduslike pühapaikade juhendi ning kehtestanud looduslike pühapaikade arengukava, kuid hiiepaikade kaitstus väheneb.

Nagu Maardu hiiemetsa juhtum näitab, müüb riik kaitsealuse hiie metsafirmale ning riigiametid lubavad selle karistamatult maha raiuda, teatab Maavalla koda.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee