MA POLE NARKOBOSS: «Ma sõidan viis aastat vana liisitud Citro?niga. Maffiabossid sõidavad ikka kallimate autodega,» naerab Neeme Laurits. Foto: Mati Hiis
TEET TEDER 3. märts 2012 08:51
Süütuna Soome vangikongi heidetud Neeme Laurits mõisteti küll teises kohtuastmes õigeks, aga saadeti Soomest välja ja tagasi lubatakse minna alles kuue aasta pärast. Kas ta peab nüüd ilma jääma ka kompensatsioonist süütult trellide taga veedetud päevade eest?

Neljapäeval sai Laurits Soome apellatsioonikohtust otsuse, et tema osa narkoveo korraldamises pole tõendatud ja ta on süütu. Kuni otsuse kättesaamiseni ei olnud Neeme oma saatuses kindel, kuigi vabaks lasti ta juba 12. jaanuaril. Neeme on küll kodus, aga hingerahu ta tagasi saanud ei ole ja päris karistuseta mees ei jäänud. Juba enne kohtuotsust pandi talle keeld, et üle Soome piiri ei tohi ta kuus aastat astuda. See on Neeme sõnul jabur ka seepärast, et aega süütuna vangis istumise eest kompensatsiooni taotleda on tal vaid pool aastat.

Kuidas seda teha, kui Soome dokumente vormistama minna ei tohi?

Neeme otsib advokaati, kes tema paberid korda ajaks.

Kui palju tal on lootust üheksakuuse kinniistumise eest kompensatsiooni saada on, Neeme ei tea. Soome pool talle ühtki juhtnööri, kuidas kompensatsiooni saada, ei andnud.

Mees on kuulnud, nagu oleks üks eestlane olnud süütuna Soomes kolm kuud vahi all ja selle eest maksti 60 000 eurot. Nii võiks Neeme oodata 180 000 euro ehk ligi kolme miljoni krooni suurust kahjutasu.

Prokurör ei osanud karistustki nõuda

Talle ei mahu hinge, kui kehvasti uurijad ja kohus Soomes töötavad.

Ta võeti kinni mullu aprillis. Juba mais said uurijad aru, et trellide taga on vale mees. "Üks kaasosaline tunnistas üles," räägib Neeme. Ka oli Neeme enda sõnul juba mais laevapiletitega tõendanud, et töötas ajal, kui narkolast Eestist Soome sõitis, hoopis Rootsis ja Saksamaal. Kohut, uurijaid ega prokuröri see ei veennud. Neeme sõnul ei osanud prokurör talle isegi karistust nõuda. "Ta ütles esimese kohtuastme lõpukõnes, et ta ei oska mulle süüd omistada ja las kohus otsustab," laiutab Neeme käsi.

"Inimelu pole nii pikk, et vanglas istuda. Minu elu üheksa kuud lihtsalt seisis," ütleb kergekäeliselt vangi mõistetud mees. "Apellatsioonikohus leidis, et Lauritsa süüs on arvestatav kahtlus. Ei ole näha, et ta oleks narkoveos osalenud," seisab teise astme kohtu otsuses. Soome maksab Lauritsa ühele advokaadile töö ja tööga seotud kulutusi 2697 eurot, teisele 1522,49 eurot. Kuid otsus ei ütle sõnagi, millega korvata süütult vanglas veedetud aeg ja hingevalu.

Miks Eesti riik mind välja andis?

Neeme on pettunud ka seetõttu, et Eesti riik otsustas ta ilma asja lähemalt uurimata kergekäeliselt Soomele välja anda. Kusjuures tingimusel, et kui Neeme süüdi mõistetakse, siis karistuse peab ta kandma Eesti vanglas.

"Siin ütles politsei, et pole meie mure. Mine Soome ja seleta seal. Justiitsministeerium saatis ka pikalt. Väga imelikult käituti. Mis siin üldse mõelda Eesti riigist. Nii ma siis kinni istusin ja mõtlesin, et eestlasi saadeti Siberisse samuti, ma siis kannatan ka ära."

Neeme tunnistab, et tema süüdistamine on koduseid tugevasti mõjutanud. Lähedased tegid 2000 euro eest reise Soome. Last narriti koolis, et tema isa on narkoboss.

"Mis narkoboss mina olen? Ma sõidan viis aastat vana liisitud Citro?niga. Maffiabossid sõidavad ikka kallimate autodega."