Eesti uudised

President Ilves lasi oma õlga opereerida Soome kirurgil, kuigi ka Eestis on maailmatasemel arstid (122)

Sven Harjo, 29. veebruar 2012 07:08
SPORT ON RISK: Tervislikke eluviise propageeriv president Toomas Hendrik Ilves vigastas oma õlaliigest treeningu käigus, mistõttu pidid ta Soomes lõikusel käima. Pildil aitab president kaks aastat tagasi koolilaste teatejooksust osavõtjatel soojendusharjutusi teha. Foto: ARNO SAAR
Pidevalt eestimaist propageeriv president Toomas Hendrik Ilves otsustas oma õlaliigest lasta lõigata Soomes, kuigi oleks siinsete arstide kinnitusel saanud ka Eestis vähemalt sama kvaliteetset ravi.

"Igal inimesel on õigus valida arsti ja lõikuskohta," märgib artroskoopilisele ravile spetsialiseerunud ortopeed Kaidu Meitern, kommenteerides president Ilvesele Helsingi Diacori kliinikus tehtud õlaliigese lõikust. "Ainuke häiriv asi selle juures on see, et operatsioon tehti haigekassa raha eest."

Eestis maksab õlaliigese artroskoopiline lõikus kuni 1600 eurot, Helsingi Diacori kliinikus aga üle nelja korra rohkem.

Presidendi nõuniku Toomas Sildami sõnul avastasid arstid möödunud aasta lõpus Ilvesel kompleksse vasaku õlaliigese vigastuse. "Eesti arstide konsiilium otsustas, et operatsioon on otstarbekas läbi viia Soomes, kus on selles vallas märkimisväärselt suur kogemus," lausus Sildam.

Eestis maailmatasemel liigeselõikused

Esmaspäeval opereeriski õlavigastuste artroskoopilise ravi spetsialist Harri Heliö Soomes Ilvese õlaliigest.

Samal teemal

"Mõnda asja teeb Heliö kindlasti paremini, mõnda asja aga ei tee ka," märgib Meitern. Ta toonitab, et põlve- ja õlaliigeste artroskoopiliste lõikuste osas on Eesti tohtrite tase väga hea. "Võib-olla on meil veidi vähem praktikat puusa-, randme ja küünarliigeste ravis," lisab ta.

Ainuüksi Meiterni kliinikus tehti mullu umbes 30 õlaliigese lõikust, Heliö tegi neid 250, neist pooled puudutasid sama häda, mis piinas Ilvestki.

"Eestis tehtavad artroskoopilised liigeselõikused on maailmatasemel," kinnitab ka terviseameti spetsialist Peeter Mardna. "Eestis on sellelaadsetele operatsioonidele spetsialiseerunud umbes kümme arsti, kes on õppinud maailma parimates kliinikutes. Eriti suur kogemus on meil põlvemeniski ravis."

Mardna märgib, et õlaliigese lõikust tehakse siin põlve omast ehk veidi vähem. "Neid vigastusi on lihtsalt vähem ja lõikus on tehniliselt ka natuke keerulisem," kostab Mardna.

Presidendi käsi jääb nädalateks fikseerituks

Mardna sõnul leidis Eesti tohtrite konsiilium ilmselt, et presidendi lõikust tuleks teha Soomes ja otsiti siinse piirkonna parim spetsialist. "Võib-olla leiti presidendil selline patoloogia, mida meie spetsialistid ei riskinud lõigata," oletab Mardna toonitades, et soome spordiarstid on maailmas ülikõrgelt koteeritud. "Isiklikult arvan, et presidendile võiks ikka tagada saadaolevast parima ravi."

Eile Soomest saabunud Ilvesel on käsi fikseeritud. Sildami sõnul jääb presidendi vasak käsi fikseerituks ilmselt nädalateks, kuid see ei sega teda ametiülesandeid täitmast.

Kui Eestis ravi ei saa, maksab välismaise eest haigekassa

Haigekassa kinni makstud ravile välismaale pääseb arstide konsiiliumi ekspertarvamuse alusel. Haigekassa maksab välismaise ravi eest vaid juhul, kui Eestis vajalikku ravi ei saa ja kui välismaal on vajaliku ravi õnnestumise protsent üle 50.

2010. aastal tasus haigekassa 144 kindlustatu plaanilise välisravi eest ja 2011. aastal 166 kindlustatu plaanilise välisravi eest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee