Kõrg- ja rikkamasse keskklassi kuuluvad inimesed kipuvad valetama rohkem kui vaesemad. Rikkamad rikuvad näiteks innukamalt seadust, valetavad sissetuleku kohta ja näppavad laste eest kommi.

Kanadas Toronto ülikoolis ja USAs Berkeley ülikoolis tehtud psühholoogiline uuring analüüsis inimeste käitumist eksperimentide ajal. Nii selgus, et kallimate autode omanikud rikkusid tihemini seadust ja ei andnud jalakäijale teed. Katses, kus paluti nimetada veeretatud täringutel olevate silmade arv, valetasid rikkamad arvu suurema tõenäosusega suuremaks kui vaesemad.

Inimesed, kelle sotsiaalne staatus on kõrgem, ei räägi tõtt ka tööintervjuul, kus nad ise on ülemuse rollis ja peavad võtma tööle inimese, kelle töökoht on juba eos mõeldud likvideerimisele.

Erinevused tulid ilmsiks ka katses, kus inimestele anti purk kommidega, mis mõeldud lastele, ent millest võis siiski soovi korral kommi võtta. Mis selgus? Rikkamad võtsid purgist rohkem kommi kui teised katsealused.

"Omakasupüüdlus on sotsiaalse eliidi seas üks põlisemaid motiive, ning tahe olla seostatud rikkuse ja staatusega soodustab väärkäitumist," kirjutati uuringus, mis ilmus ajakirjas Proceedings of the National Academy of Sciences. Seda on nimetatud ka n-ö karistamatuse tundeks.

Uuringus tuuakse välja, et kuna rikkamad inimesed on rohkem iseseisvamad, ei hooli nad ka nii palju, mida neist ja nende tegudest arvatakse. Jõukamad inimesed on rohkem eesmärgile keskendunud, ei mõista hukka ahnust ja on varmad end kiitma.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis