Pakume paar võimalust, kuidas õpetajate palkadeks saanuks tänavuseski riigieelarves soovi korral raha leida.

Jaak Allik märgib Õpetajate Lehes, et õpetajate palgatõusuks vajamineva raha oleks võinud säästa näiteks kaitsekulutuste tõusu pidurdades. Kui Lätis ja Leedus on kaitsekulutused endiselt 1 protsent riigieelarvest, siis meie oleme niigi raskel ajal jõudnud 2 protsendini. Kaitsekulutustele leiti lisaks 60 miljonit eurot ehk ligi miljard krooni. Õpetajate palgakasv nende soovitud määral vajab aga 30 miljonit eurot lisaraha.

Kui oleksime kaitsekulutusteks planeerinud näiteks 20 miljonit eurot 60 miljoni asemel, oleksime säästnud õpetajate palgatõusuks vajaliku 30 miljonit eurot ja 10 miljonit oleks veel üle jäänud päästjate tarbeks. Ja polekski ehk siseministeerium pidanud rahva ette tulema kahtlasevõitu kavaga päästekomandod ümber korraldada, mille tagajärjel jääb komandosid vähemaks, aga elupäästevõimekus hoopis paranevat.

Meenub, kuidas üks IRLi peamisi valimislubadusi oli, et riigieelarve tuleb tasakaalus hoida. Oi, millist mana saime kuulda nende vastutustundetute vastaliste arvel, kes kergel käel eelarve defitsiiti laseksid, kui ainult võimu ligi pääseksid! Nüüd aga ei kosta üldse mingit kobisemist teemal, et eelarve on sel aastal 2,1 protsendiga miinuses.

Siit teine variant õpetajate palgatõusuks: kui meie riigieelarve sel aastal niigi miinusesse on lastud, kas siis on suurt vahet, kas defitsiit on mõne protsendikümnendiku võrra suurem või väiksem?

See kõik on paraku tagantjärele tarkus. Õpetajate streik selle aasta eelarvet enam mõjutama ei pääse, nii et abi saab temast olla vaid kui ähvardusest 2013. aasta eelarve tegemist silmas pidades. Miskipärast ei usu, et haridusminister Aaviksoo lubatud ettepanek 2013. aasta palkade kohta, mis õpetajaile veel enne streiki tehakse, viimastele meele järele oleks. Ent selleks ajaks, kui järgmise aasta riigieelarve arutusele tuleb, võib poliitikuil olla õpetajate protest juba meelest läinud. Streikida tuleb ikka siis, kui rahajagamine päevakorral, eelarve tegemise aegu.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis