Elu

17 aastat Eestis elanud sakslanna: kui silmad avada, leiab miljon põhjust, miks siin meeldib! (16)

MAARIUS SUVISTE, 25. veebruar 2012, 09:19
Ute Wohlrab 
"Eestis saab olla äärmiselt õnnelik. Samas näen vihase näoga inimesi, kes vinguvad. Kahjuks on see moes," tunnistab sakslanna, mis talle Eestis meeldib ja mis mitte. Mida ütlevad teised siin elavad mitte-eestlased?

Eilse riigi sünnipäeva eel küsisime siin elavatelt mitte-eestlastelt, mis neile Eestis meeldib ja mis ei meeldi.

Meeldivate asjadena tuuakse välja puutumata loodus ning see, kuidas inimesed pingutavad, et hoida alles oma keelt, ajalugu ja kombeid. Veel kiidetakse meie töömoraali ning usku sellesse, et enda tulevik on pigem enda teha kui riigi ülesanne.

Mittemeeldivate asjadena tuuakse välja suur sotsiaalne lõhe ja liikluskultuuritus ning see, et Eesti rahvas tapab end alkoholiga. Samuti ei meeldi see, et miks on vaja paaniliselt otsida sada põhjust, miks on siin hea elada. "Kui silmad lahti teha, leiad miljon põhjust, miks siin meeldib," ütleb Valgamaal Kuigatsi külas elav Hargo talu perenaine Ute Wohlrab, kel on Eesti-kogemust üle 17 aasta.

Ute Wohlrab

Sakslasest hobusekasvataja: "Ma armastan Eestit. See on minu kodu.

Siin on minu elu. Ma ei saa täpselt öelda, mis mulle Eestis meeldib. Aga ma olen kindel, et Eestis saab igaüks olla väga õnnelik. Eestis on rahulik. Kui ma lähen majast välja hoovi peale, siis ma ei kuule midagi – kõik on nii rahulik ja vaikne.

Eesti on koht, kus sa saad olla see, kes sa oled. Sa õpid tundma oma piire, aga sa õpid ka julgust kokku võtma ja enda piire laiendama.

Ma võtan Eesti asjad ja probleemid enda südamesse. Näiteks tunnen muret vanatüübilise Tori hobuse tuleviku pärast ja üleüldse maaelu pärast.

Selleks, et Eestis õnnelikult elada, tuleb improviseerida, tuleb tegelda väljakutsega. Eelmisel talvel olin viis päeva lumevangis. Sel talvel, mis pole veel läbi, olen lumevangis istunud kolm korda. Just praegu tõmbasin oma auto lumehangest välja ja lükkasin traktoriga ise lund. Aga mis talved need muidu oleks, kui lumevangis ei oleks!?

Praegu ma kirjutan raamatut, kuidas olla õnnelik. See, kes tahab, saab Eestis olla äärmiselt õnnelik. Samas näen vihase näoga inimesi, kes vinguvad. Kahjuks on see Eestis praegu moes.

Mulle ei meeldi, et otsitakse 100 põhjust, miks on Eestis hea olla. Ei meeldi, et otsitakse 100 põhjust Eesti armastamiseks. Ei meeldi, et peame otsima, miks on siin ilus. Kui silmad lahti teha, leiad miljon põhjust, miks siin meeldib!"

Annette-Marie Peters

Luksemburglane:

"New York on liiga kallis, seepärast tulime elama Salutagusele. Elame Järvamaal Koeru lähedal Salutaguse külas. Esimest korda käisin siin 1997. aastal. Koos perega oleme siin elanud seitse aastat.

Mulle meeldib Eestis kõik. Meeldivad inimesed. Meeldib väike küla, kus me elame. Meeldib suvi, meeldib jaanipäev. Meeldib minu aed. Meil on üks kana. Lehma meil ei ole – ta on liiga suur.

Mulle meeldib, et Eestis on suvel soe ja talvel külm.

Mis mulle aga ei meeldi, on verivorst. Kohe üldse ei meeldi see must vorst. Uhh!"

Aku Sorainen

Soomlasest advokaadibüroo Sorainen asutaja ja vanempartner:

Eestis mulle ei meeldi niisked talved, ebaviisakad juhid liikluses – neid on siiski oluliselt vähem kui varem – ja viimasel ajal ka palju negatiivset tähelepanu saanud tihe konkurents headesse algkoolidesse. Miks neid häid koole ei võiks olla rohkem?"

Gaél White Njeukam

Kamerunlasest Tartu jalgpalliklubi Tammeka ründaja:

"Mulle meeldib Eestis kõik. Kuigi ma ei ole siin väga kaua olnud, olen ma positiivselt üllatunud Tartust ning eriti jalgpallistaadionist ja kaubanduskeskustest.

Eriti muljetavaldav on Tartu vanalinn. Õhkkond on suurepärane. Tudengid on need, kes teevad Tartust noortelinna. See meenutab mulle minu kodulinna Bremenit. Väike, vaikne ja mõnus. Tartus on head kenad kohad, kus saad kohvi juua ning sõpradega aega veeta.

Inimesed on sõbralikud ja abivalmid. Kui sa midagi ei tea, siis sa küsid ja sind aidatakse.

Ainult üks asi, mis mulle Eestis ei meeldi, on lumi ja külm ilm. Päev päeva

järel muutub mu nahavärv aina heledamaks ning mu nahk igatseb päikest. Miinuskraadid on mind väga lühikese ajaga kahvatuks muutnud.

Kui ma sõitsin bussiga Tallinnast Tartusse, siis ma mõtlesin: "Oh, mu jumal!". Ma ei ole elu sees nii palju lund näinud! Nüüd olen ma lumega sõbraks saanud, aga külm ilm on ikka veel minu vaenlane."

Djuddah Leijen

Hollandist pärit Tartu Ülikooli keelekeskuse inglise keele lektor:

"Mis mulle üldiselt väga Eestis meeldib, on siinne puutumata loodus. Olles ise pärit maalt, kus peaaegu iga ruutsentimeeter on aktiivses kasutuses, pakub mulle suurt naudingut kaduda siinsesse loodusesse, imeilusatesse metsadesse ja rabadesse. Lisaks pean ma oluliseks, et perekond on Eestis endiselt sotsiaalse elu peamiseks keskpunktiks. Elades Eestis, oled sa pidevas liikumises ning õppides inimesi paremini tundma, mõistad, et nad on väga soojad ja külalislahked.

Kuigi ma olen Eestis elanud juba mõned aastad, ei suuda ma endiselt harjuda siinsete ränkade ja pikkade talvedega. Mulle näib, nagu võitleksin igal aastal ühes lõputus lahingus, eriti veebruaris, kui minu arusaamise järgi peaks algama kevad. Kuna olen otsustanud Eestisse elama jääda, polegi siin tegelikult midagi sellist, mis mulle üldse ei meeldi. Eestiski on asju, mille üle võiks kurta, ent kurtmisest ei ole üldjuhul eriti kasu."

Piet Boerefijn

Hollandlasest Toidupanga eestvedaja:

"Mulle meeldib Eesti puutumatu loodus. Eestis elavad inimesed loodus-lähedaselt. Inimesed tunnevad loodust ja austavad loodust. Mulle meeldib maaelu. Elan Tallinnas, aga mul on ka maamaja.

Siin on palju vaba ruumi. Hollandis ei ole nii palju vaba ruumi. Hollandis on väga palju kunstvalgust, mistõttu pole tähti näha. Aga Eestis on see võimalik. Hollandis on palju lärmi, aga Eestis on täitsa vaikne.

Mulle ei meeldi Eestis sotsiaalne lõhe. Eestis on väga palju rikkaid ja väga palju vaeseid.

Mulle ei meeldi Eestis liikluskultuur. Tegelikult on see juba parem, kui oli 10–15 aastat tagasi. Aga võiks veel parem olla.

Hollandis saab igal pool jalgrattaga turvaliselt sõita. Väikesed lapsed sõidavad, ka minu 89aastane isa sõidab rattaga. Eestis on see ohtlik, see on turvaline ainult metsas või väikeses külas.

Mulle meeldib rattaga sõita, aga Tallinnas kardan seda teha. Kui tahan kesklinnas liikuda, ei ole see rattaga võimalik. Sellepärast sõidan autoga."

Justin Petrone

Ameeriklasest kirjamees:

"Mulle meeldib, kuidas inimesed pingutavad, et hoida alles oma keelt, ajalugu ja kombeid. Nii paljud inimesed on Eestis nagu kõndivad entsüklopeediad: nad oskavad rääkida Henriku Liivimaa kroonikast või Võru murdest või Betti Alveri luulest.

Ja veel meeldib mulle see, kuidas eestlased suudavad ühendada traditsioonilist ja kaasaegset. Näiteks elavad paljud noored majades või korterites, mis näevad oma

interjöörilt välja, nagu oleks need 19. sajandist: kõik on puust ja lihtne, ja köetakse ka puudega, ainult et kodude lisandiks on sülearvutid.

Mulle ei meeldi, et siinse popkultuuriga käivad kaasas ebatervislikud eluviisid. Igal üritusel peavad inimesed sööma palju vorsti ja jooma palju alkoholi. Nii ei saa ju tervet elu mööda saata! Niimoodi sureme kõik välja. Mida rohkem viina sa jood, mida rohkem suitsetad ja mida rohkem halba rasvast toitu sööd, seda rohkem kaotad eluaastaid.

Ma käisin just "Kuldkala" võistlusel Viljandis. Oli lahe vaadata kõiki neid inimesi järvejääl, kes kõik üritasid kätte saada hinnalist kala. Kahjuks oli õhtuks enamik neist täitsa purjus, nägin, kuidas üks kukkus ja oma toolijala murdis. Eks sellel on ka oma koomiline pool, aga Eesti rahva seisukohalt arvan ma, et see ei ole naljakas."

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee