Mullu 20. märtsil põletati koraan Ameerika Ühendriikides Floridas Gainesville’is Dove’i maailmamisjonikeskuses. Enne seda korraldati samas kaheksaminutine näidisprotsess, kus vägistamiste, mõrvade ja terrorismi põhjustamises süüdistatud koraan mõisteti karistuseks tulesurma.

Kuigi ajakirjandus kajastas koraani põletamist tagasihoidlikult, levisid sellest tehtud video ja fotod kiiresti kogu maailmas. Paljude moslemiriikide diplomaadid avaldasid ÜROs resoluutset protesti ja nõudsid süüdlaste karistamist.

Protestileek lahvatas 1. apillil Afganistani põhjaosas Mazar-e-Sharifis. Seal tuli tänavatele 20 000 vihast inimest, kes hüüete "Surma Ameerikale!" ja "Surm Iisraelile!" saatel ründasid ÜRO esinduse hoonet. Pealtnägijate sõnul Afganistani politseinikud raevunud meeleavaldajaid takistada ei püüdnudki. Esmalt tapeti neli Nepalist pärit valvurit. Esinduse töötajad varjusid punkrisse, kuid nugade ja tulirelvadega ründajad tungisid ka sinna ning tapsid 53aastase norralanna, 43aastase rumeenlase ja 33aastase rootslase. Mõnedel andmetel raiuti kahel ohvril pea otsast.

Kokku kaotas koraani põletamisest ajendatud meeleavaldustes mullu aprillis elu 23 inimest.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis