Blondide patsidega viie-aastane Zach Avery on sünnilt poiss, kuid enam kui aasta elanud tüdrukuna. Alates kolmandast eluaastast keeldub ta olemast poiss, öeldes, et see pole lihtsalt tema.

Kolmeaastane Zach otsustas, et ta ei pane end enam poisi kombel riidesse ning valis selle asemel välja roosad kleidid ning kasvatas oma blondid juuksed pikaks, vahendab Telegraph. Zach kannatab sooidentiteedi häire all, talle on pandud ametlik diagnoos.

Lapse õnneks on tal ümbritseva keskkonnaga väga vedanud: eelkool, kus ta käib, kaotas ära poiste ja tüdrukute tualettruumid ning rajas nende asemele üldkasutatavad, et Zachi toetada.

Zachi diagnoos tähendab seda, et ta tunneb end justkui oleks tüdruk poisi kehas vangis. Tema näol on tegemist noorima britiga, kes selle diagnoosi saanud on.

Zachi 32aastase ema Theresa Avery sõnul oli laps esialgu nagu poiss ikka, kellele meeldisid poiste mängud ja mänguasjad, kuid 2010. aasta lõpus otsustas ta äkki, et tahab elada tüdrukuna. Talle hakkasid meeldima tüdrukute mänguasjad ja kangelased ja ta hakkas poiste riietele tüdruku omasid eelistama.

Theresa ja Zachi 41aastane isa Darren Avery hakkasid poja pärast muretsema ja viisid ta arstile. Pärast pikki konsultatsioone ja vaatlusi diagnoositi poisil ametlikult sooidentiteedihäire.

"Ühel päeval tuli ta minu juurde ja ütles: "Emme, ma olen tüdruk!". Ma arvasin, et see on lihtsalt mingi faas ja ei pööranud asjale rohkem tähelepanu. Kuid tema vaimustus tüdrukutemaailmast üha süvenes ja ta ärritus, kui keegi teda poisiks nimetas. Asi läks ikka väga tõsiseks," meenutab Theresa ja tunnistab, et laps on üritanud suisa oma peenist maha lõigata.

Theresa sõnul tähendab Zachi diagnoos lihtsalt öeldes seda, et kuigi tal on poisi keha, ütleb ta aju talle, et ta on tüdruk.

Ema on õnnelik, et siiani on lapse niiöelda soovahetus sujunud tõrgeteta: kaaslased eelkoolis suhtusid asjasse pärast selgituste kuulmist väga mõistvalt. Samas tunnistab Theresa, et teab, et pole mõtet loota, justkui lähekski kõik nii sujuvalt, sest Zachi kasvades tekib kindlasti probleeme.

Pere sõnul igatsevad nad muidugi veidi poiss-Zachi, kuid toetavad teda tema tüdrukuelus. "Muidugi tahaksin ma oma poega tagasi, aga eelkõige tahan, et ta oleks õnnelik. Kui see on see tee, mille ta valida soovib, kui see teeb ta õnnelikuks, siis ma toetan teda," ütleb Theresa.

Tegemist pole aga üldse mingi haruldase häirega: möödunud aastal diagnoositi see 165 briti lapsel. Otsest ravi diagnoosile pole: spetsialistid ei ürita suunata last eelistama sugu, mis talle füüsiliselt antud on, pigem üritatakse teda tema valikutes toetada.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis