TEEME PAREMA: Endine riigikogulane ja praegune keraamik Kadri Jäätma on IRLis pettunud ega varja seda. Nüüd loodab ta, et IRList lahkujatest võiks saada uus ja parem erakond. Foto: TEET MALSROOS
Teet Teder 22. veebruar 2012 07:00
Endine riigikogulane ja regionaalminister Vallo Reimaa nõunik Kadri Jäätma kirjeldab elu IRLis kui õudusunenägu. Aated ja isamaalisus on seal jäänud kaotajaks. Ta loodab, et IRList lahkunud inimesed loovad uue erakonna.

"Ma olen Ken-Marti Vaherit näost valgena karjumas näinud, et Reimaa, sa pead tagasi astuma. Või kuidas Kabrits ähvardab valimisringkonda kokku pannes, et saad ainult siis hea koha, kui sa meiega oled. Muidu panen sind nimekirjas nii taha, et sa sisse niikuinii ei pääse. See on see, mida ma olen oma silmaga näinud. See on õudsem, kui oskad uneski ette näha," kirjeldab Kadri Jäätma elu praeguses erakonnas.

Minejaid on rohkem

Nädalavahetusel sai 60 erakonna liikmel villand ja IRLi juhile Urmas Reinsalule saadeti kiri – me lahkume.

Kadri Jäätma sõnul ei tehtud erakonnast lahkumiseks kampaaniat. "Need on need inimesed, kes tol hetkel ühispöördumisele allkirja andsid. Aga minejaid on rohkem. Neid on varem läinud ja ilmselt läheb ka hiljem," arvab Jäätma, kelle teada on lahkujate seas mõlema liitunud erakonna liikmeid. Samuti lahkus hulk noori Res Publica liikmeid.

"Siin ei käi võitlus, kas Isamaa või Res Publica tiib. Võitlus käib aususe, eetika ja käitumiskultuuri nimel. Paljud endised isamaalased on praeguse olukorraga rahul ja nad ei näe probleemi. Nad on ka valitud kõrgetel kohtadel. Isegi erakonna aukohus ei mõistnud Kabritsa, Raudse ja Stelmachi tegu selgelt hukka. Ei tunnistanud Vaher ega Parts, et nad on eksinud," ei karda Jäätma öelda, millise hinnangu ta IRLi juhtidele annab.

"Minul oli erakonna suund selge juba 2008. aastal. See oli hetk, kui võimust võtsid nn äraostmatud (Res Publica) ja regionaalminister Vallo Reimaa maha võeti. Seetõttu ei üllatanud mind hiljem ka Raudse ja Kabritsa korteriskandaal ja rahaskeemid. Mina ei üllatunud, sest kui ma nägin neid inimesi, mil moel nad 2008. aastal käitusid, siis ma võisin arvata, et midagi sellist ebaeetilist nad tulevikus ka teevad," räägib Jäätma avameelselt.

"Ma näen, et mitte midagi paremaks ei lähe. Ma ootasin neli aastat. Lootsin ja ei kiirustanud väljaastumisega. Nad on väga tugevad poliittehnoloogid. Mõtlev inimene tahab põhjendusi ja arutelu, aga poliittehnoloog, tema teeb lihtsalt valemid ja skeemid. Inimesed on nagu mutrikesed, mida ühest skeemist teise tõstetakse ja soovitud tulemus ongi käes. IRL ei peaks olema selline. Väga kurb on."

Uus erakond tuleb!

Praegune keraamik ja töötute koolitaja Jäätma ütleb, et saab Eesti parema elu nimel tegutseda ka erakonnast väljas olles. "Ma olen Koplis töötute aktiviseerimiskeskuses. Ma koolitan ja õpetan noori. Viljandi Kultuuriakadeemia projektiga "Käsitööga tööle 2" oleme kolme aasta jooksul kogu Eestis 217 töötut inimest koolitanud ja neist üle poolte on teinud endale ettevõtte või saanud töökoha. Ma teen reaalselt midagi Eesti heaks ära, mitte ei istu erakonna tipus ega mõtle skeeme ja intriige välja."

Erakonnast lahkujad lõid eelmise suve lõpul mittetulundusühingu Vaba Isamaaline Kodanik. "Töötame seal välja tulevikuprogrammi ja visiooni," ütleb Jäätma ja loodab, et sellest ideest ja neist inimestest sünnib uus erakond. "Konservatiivse erakonna nišš on praegu täiesti vaba. IRLi maailmavaadet peale populismi ma küll ei oska leida. Mina usun, et uus erakond tuleb."

Kas erakond juba järgmisteks valimisteks sünnib, Jäätma ennustama ei hakka.