Saksa liidupresident Christian Wulff (52) astus eile kell 11.02 Bellevue lossis abikaasa Bettina saatel ajakirjanike ette, et teatada ameti mahapanekust.

Lühikeses kõnes ütles Christian Wulff, et ta on teinud vigu, kuid on olnud alati siiras. Wulffi sõnul vajab Saksamaa presidenti, kellel oleks kodanike lai toetus. "Viimastel päevadel ja nädalatel toimunud arengud näitavad, et see usaldus ja seetõttu ka mu tulemuslikkus on saanud kahjustada," ütles ta.

Pool tundi hiljem tuli oma ametiresidentsis ajakirjanike ette liidukantsler Angela Merkel, kes sisepoliitilise kriisi tõttu oli ära jätnud visiidi Rooma. Kolm minutit kestnud avalduses Merkel Wulffi ei kritiseerinud. Ta ütles, et respekteerib liidupresidendi otsust ametist lahkuda, kiitis teda tehtud töö eest ja lubas, et asub koos opositsiooniga otsima ühiskandidaati liidupresidendi ametikohale.

Tasub meenutada, et Wulffi esitas 2010. aasta juunis presidendikandidaadiks just Merkel. Enne seda oli Wulff kindla käega juhtinud seitse aastat Alam-Saksi liidumaa valitsust.

Saksamaal valib presidendi viieks aastaks ametisse 1244liikmeline valimiskogu, kuhu kuuluvad kõik 622 Liidupäeva saadikut ja täpselt sama palju 16 liidumaa esindajaid. Christian Wulff jõudis viiest aastast ametis olla 598 päeva.

Wulff sattus ajakirjanduse tugeva surve alla mullu detsembris, kui ajaleht Bild kirjutas, et ta ei olnud oma laenuasjadest rääkinud täit tõtt. Sestsaati on välja tulnud veel mitu temaga seotud kaheldavat tehingut ja opositsioon nõudis järjest valjemalt liidupresidendi ametist lahkumist.

Wulff pidas survele tükk aega vastu. Tagasiastumisele ajendas teda neljapäeval Hannoverist tulnud teade – prokurörid nõudsid presidendilt puutumatuse äravõtmist, et uurida süüdistusi, mis seotud ametivolituste kuritarvitamisega.

Ka eelmine liidupresident Horst Köhler astus ennetähtaegselt tagasi. Temale heideti ette Afganistani visiidiga seoses tehtud avaldust – et Saksa armee sõjategevus võõrsil on vajalik majandushuvide kaitseks.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Silja Ratt
Telefon 51993733
silja.ratt@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis