Eesti uudised

Surve alla sattunud Eesti Post keeldus Riipalu mälestusmargi väljaandmisest (100)

Andres Põld, 15. veebruar 2012 07:00
KUMBKI EI SOBINUD: (Alumine) Harald Riipalu margi esialgne kavand, mis ei sobinud surnupealuu-kokardi tõttu. Ei kõlvanud ka teine, kiiruga väljapakutud uus kavand (ülal). Foto: Repro
Kuigi riigikogu otsustas eile tunnustada neid Eesti kodanikke, kes tegutsesid okupatsiooniaastatel Eesti Vabariigi de facto taastamise nimel, keeldus Eesti Post valitsusest lähtunud survele viidates trükkimast Saksa mundris Nõukogude Liidu okupatsiooni kordumise vastu sõdinud Harald Riipalu mälestusmarki.

Eesti Leegioni Sõprade Klubi (ELSK) kavatses Rüütliristi kavaleri Riipalu 100. sünniaastapäevaks anda Minu Margi projekti kaudu välja väikse tiraaži postmarke, mille esialgsel kavandil oli kujutatud Relva-SSi Eesti Diviisi ohvitseri mundris Riipalu.

"Päev enne, mil me pidime margid kätte saama, teatas aga Eesti Posti esindaja, et seda marki ei saavat mitte mingisuguselgi juhul trükkida. Selle olevat üle vaadanud spetsialistid ja margil olla sisuliselt nats," räägib ELSK juhatuse liige Andri Ollema.

Postifirma esindaja rääkis Ollema sõnul, et juba pärast Harald Nugiseksi postmargi väljaandmist mullu sügisel algas valitsusorganitepoolne surve Eesti Postile, et kuidas küll lasti selline mark välja. "Nüüd ei tahtvat nad uut valitsuse pressingut ning lisaks ei saavat lääneliitlased ega ka Venemaa meist aru," märgib Ollema.

Üheks etteheiteks olnud see, et Riipalu ohvitserimütsi ees on pealuumärk. "See olevat kohutav sümbol," ohkab Ollema. "Selline aga oli Relva-SS sümboolika ja just sellistes mundrites võideldigi oma rahvusväeosadega Teises vabadussõjas, nagu seda nimetas ka toonane presidendi kohusetäitja Jüri Uluots. Kas varsti on aeg sealmaal, mil mõni sõge ametnik käsib ka kuperjanovlastel keelata nende sümboolika [ristatud kontidel asuv surnupealuu] kandmise?"

Postiettevõtte kõneisik Inge Suder ütleb, et Eesti Postil on vastavalt Minu Margi tellimistingimustele pildimotiivide aktsepteerimata jätmise õigus ilma seda igal üksikjuhul põhjendamata. "Selgituseks niipalju, et antud juhul oli tegemist tundliku teemaga," lausub ta vaid. Mullu keeldus Eesti Post margi tegemisest viiel korral.

Ollema väitel ei nõustunud Eesti Post ka ELSK ettepanekuga, et nad kujundavad kiiresti uue postmargi, kus pildi keskmes on Riipalu ja tema käisel olev sinimustvalge käisekilp.

Isamaa ja Res Publica Liidu aseesimees Tõnis Lukas kinnitab, et eilne riigikogu pöördumine laieneb kindlasti ka Harald Riipalule. "Nii Riipalu kui Nugiseks on olnud piisavaks eeskujuks Eesti vabadusvõitlejatele, et neid vääriliselt riigi poolt tunnustada," lausub Lukas.

Kaitseminister Mart Laari sõnul on riigikogu otsus suunatud eelkõige tulevikku. "Mitte ainult vanad mehed ja naised ise, vaid vastupanus osalenute lapsed ja lapselapsed said Eesti riigilt ametliku kinnituse, et nende vanemad ajasid õiget asja. Selle väljaütlemine võib olla ju väike samm, kuid ta on riikluse püsimiseks kahtlematult ülimalt oluline," rõhutab Laar.

Lukase sõnul leidub Eestis paraku inimesi, kes peavad Eesti ajaloo osalise salgamise nimel õigeks teatud asju mitte mainida, kartes, et muidu mõistetakse meid maailmas valesti.

Harald Riipalu autasustati 1944. aastal tema lahingulise vapruse eest kolmanda eestlasena Auvere lahingu ja Sinimägede lahingu kangelasliku juhtimise eest Saksamaa kõrgeima sõjalise autasuga – Raudristi Rüütliristiga.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee